PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie wodociągi pozwały Ipopema TFI: walczą o utracone miliony

  • MN    29 lipca 2016 - 11:30
Śląskie wodociągi pozwały Ipopema TFI: walczą o utracone miliony

GPW walczy o odzyskanie publicznych pieniędzy (fot. gpw.katowice.pl/facebook)

• Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów skierowało pozew przeciw spółce Ipopema TFI o zapłatę ponad 20 mln zł.
• Wodociągi walczą o odzyskanie łącznie ponad 100 mln zł, które poprzedni zarząd GPW zainwestował w certyfikaty inwestycyjne.
• Dwa inne fundusze do dzisiaj zwróciły GPW już około 75 mln zł.
27 lipca 2016 r. na stronie Komisji Nadzoru Finansowego został umieszczony przygotowany przez spółkę dominującą Ipopema TFI raport o skierowaniu przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów pozwu o zapłatę ponad 20 mln złotych przeciwko Ipopema TFI.

To efekt zapowiadanych przed ponad dwoma laty kroków windykacyjnych w celu odzyskania ponad 100 mln złotych, które poprzedni zarząd GPW zainwestował w certyfikaty inwestycyjne różnych funduszy inwestycyjnych zamkniętych. Do tej pory dwa fundusze zareagowały na żądanie GPW, zwracając do dziś ok. 75 mln złotych, z zapowiedzią spłaty reszty do końca 2018 roku. Ponieważ Ipopema TFI odmówiła informacji i wyjaśnień dotyczących środków należnych GPW, spółka zmuszona została do likwidacji funduszu i pozwania zarządzającego nim.

Czytaj też: W Hiszpanii są 4 przedsiębiorstwa wodociągowe. Czy w Polsce może być podobnie?

Prezes GPW Łukasz Czopik oświadczył, że doszło do naruszenia standardów bezpieczeństwa zarządzania aktywami finansowymi oraz naruszenia szeregu przepisów ustawy, w wyniku czego GPW utraciło zainwestowane środki. Po interwencji Komisji Nadzoru Finansowego w tej sprawie, doszło do przeceny aktywów funduszu z kwoty ponad 20 mln zł do kwoty poniżej 1 mln zł, co oznacza, że GPW nie uzyska jakiegokolwiek zwrotu z tej inwestycji.

GPW po dokonaniu analiz prawnych postanowiło zawalczyć o odzyskanie środków publicznych i podjęło decyzję o pozwaniu firmy Ipopema o zapłatę odszkodowania.

Czytaj też: Czopik: Gmina patrzy tylko na swój interes. I to jest błąd

- Spółka bowiem decyzją poprzedniego zarządu zainwestowała w ten fundusz 15,2 mln zł. Teraz okazało się, że nie ma ani tych pieniędzy ani aktywów o jakiejkolwiek wartości. GPW domaga się więc od zarządzającego funduszem 20 mln 500 tys. zł odszkodowania. Na wskazaną wysokość szkody majątkowej poniesionej przez GPW składają się środki zainwestowane w fundusz oraz kwota utraconych korzyści w wyniku nienależytego wykonania przez TFI swoich obowiązków – podaje GPW.

Wodociągi podają, że są w kontakcie z prawnikami, sprawa jest w toku.

Stanowisko Ipopema TFI - czytaj tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • IPOpema, 2016-07-29 21:03:54

    Jak wrócimy do władzy to naprawimy ten błąd i już nie będzie ryzyka w dysponowaniu pieniędzmi publicznymi - portalsamorzadowy.pl/rozmowa-tygodnia/ppp-bot-oraz-prywatyzacja-to-rozwiazania-dla-polskich-wodociagow,32834.html