PARTNER PORTALU
 • BGK

Sławomir Mazurek: Będzie podatek, który zniechęci do odzysku energetycznego odpadów

 • Adam Sierak    10 kwietnia 2018 - 06:00
Sławomir Mazurek: Będzie podatek, który zniechęci do odzysku energetycznego odpadów
Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska (fot. PTWP)

Ministerstwo Środowiska chce, by samorządy bardziej zaangażowały się w sortowanie odpadów na swoim terenie. Planowana jest zmiana prawa, która da większą władzę miastom i gminom w tym obszarze. Jednocześnie legislacyjne poprawki mają zachęcić przedsiębiorców do większej aktywności.
- Wprowadzimy mechanizm finansowy - podatek, który zniechęci do odzysku energetycznego odpadów. Koniec też z budowaniem spalarni, które nie są ujęte w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami - mówi stanowczo Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

M.in. o gospodarce obiegu zamkniętego, ale także pierwszych miesiącach funkcjonowania opłat recyklingowych rozmawialiśmy w pierwszym odcinku „Rządowej ławy” - nowym programie dziennikarzy PortalSamorzadowy.pl, PulsHR.pl i WNP.PL.

 - Zaproponujemy zmianę stawek za odbiór odpadów na takim poziomie, żeby różnica między odpadami posegregowanymi a nieposegregowanymi była znacząca. Zachęcimy w ten sposób mieszkańców, by dostarczali do recyklingu dobrej jakości surowiec - dodał w rozmowie wiceminister środowiska.

Jak wypełniać zobowiązania unijne i czy na pewno będzie się to wszystkim opłacało  - o tym w „Rządowej ławie” z udziałem ministra Sławomira Mazurka. 

 

Jak gospodarka o obiegu zamkniętym zmieni rynek? Czy w Polsce jest miejsce na nowe spalarnie? Te zagadnienia będą poruszane również podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Poznaj agendę wydarzenia

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • Po owocach go poznacie, 2018-04-10 23:06:12

  A w projekcie planu dla Mazowsza bip.mazovia.pl/komunikaty--konsultacje-spoleczne/komunikaty/art,2524,zawiadomienie-o-opracowaniu-przez-zarzad-wojewodztwa-mazowieckiego-planu-gospodarki-odpadami-dla-wojewodztwa-mazowieckiego-2024-wraz-z-zalacznikami-i-mozliwosci-zglaszania-uwag-do-dokumentu.html kol...ejne 4 spalarnie. I co Pan na to ministrze?  rozwiń
 • PR, 2018-04-10 19:30:43

  A co ze spalarnią w Warszawie, której też nie ma w załączniku inwestycyjnym WPGO?
 • w.potega@neostrada.pl, 2018-04-10 11:20:16

  Pomysł kierunkowo jest dobry. Potrzebujemy jednak fiskalizacji obrotu odpadami, aby uzyskiwać wiarygodne dane. Trzeba też dać obywatelom czas, zanim uruchomimy kary, na nauczenie się segregacji w gospodarstwach domowych, a władzom gminnym czas na zorganizowanie punktów selektywnej zbiórki odpadów ko...munalnych i recyklingu, a także sporządzenia umów z producentami. Zarobki wójtów, burmistrzów i prezydentów, a także radnych trzeba związać ze wskaźnikami zrównoważonego rozwoju. Dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego w Rembertowie zaprasza na debatę nt. ochrony środowiska, w dniu 22 maja, w dzielnicowym Ratuszu, początek o godz. 18.00.  rozwiń