PARTNER PORTALU
 • BGK

Sławomir Mazurek: Bez nowelizacji ustaw o porządku i czystości w gminach i o odpadach się nie obejdzie

 • pt    1 czerwca 2017 - 06:47
Sławomir Mazurek: Bez nowelizacji ustaw o porządku i czystości w gminach i o odpadach się nie obejdzie
Wiceminister Sławomir Mazurek (fot.ptwp)

O zmianach jakie czekają nas już niedługo w systemie gospodarki odpadami rozmawialiśmy ze Sławomirem Mazurkiem, wiceministrem środowiska.
- Już w 2020 roku musimy zwiększyć recykling z dzisiejszych 26 do 50 procent, to rzeczywiście wielkie wyzwanie, ponieważ wzrost recyklingu w ostatnich latach to było 0,6 proc. licząc rok do roku – mówi nam wiceminister Sławomir Mazurek.

Jak podkreśla, tych założeń nie jesteśmy w stanie zrealizować bez korekty – czyli nowelizacji – ustawy o porządku i czystości w gminach.

Prace nad nową wersją ustawy trwają, podobnie jak nad ustawą o odpadach. Jedną z kluczowych zmian ma być zwiększenie kontroli nad całym systemem.

- Bez lepszej kontroli nie osiągniemy wspomnianych norm odzysku – tłumaczy Sławomir Mazurek (rozmowa odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego).

Zmiany dotyczyć będą także zniesienia możliwości ryczałtowego rozliczania się gminy z odbiorcą odpadów oraz łączenia przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów.

- Wprowadzamy wiele korekt, jedna z nich to jednolite standardy zbierania odpadów komunalnych, które zaczną niedługo obowiązywać. Mam nadzieję, że dzięki temu przestaniemy wreszcie znajdować śmieci w lesie. Będziemy po prostu u źródła właściwie je segregować i przetwarzać - mówi Mazurek.

Oglądaj całą rozmowę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Theo, 2017-06-14 09:43:45

  Do Czekając na unijne sankcj: System Nakła taki super- a efekty wyniki słabe - polecam lekturę "Analizy stanu gospodarki odpadami w gminie Nakło nad Notecią za rok 2016" - blisko 76% odpadów komunalnych odbieranych i zbieranych w gminie stanowiły zmieszane (niesegregowane odpady komunalne... {20 03 01} - żadna rewelacja!  rozwiń
 • Czekając na unijne sankcj, 2017-06-04 21:28:43

  Korekta będzie polegać na tym, że do ulicznej stacji recyklingu zostanie dołożony pojemnik do zbiórki bioodpadów dzięki czemu trafi do segregacji owe brakujące 25 procent domowych odpadów... Rodziny już nie mogą się doczekać kolejnego pojemnika... Ktoś powie, że to naiwna wiara w to że wskaźnik odzy...sku skoczy do 50 procent? Są administracje samorządowe w Polsce, które skończyły z naiwnością - ale centralna administracja nadal woli chocholi taniec od konkretnych działań dla wymuszenia efektywności selektywnej zbiórki odpadów... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/naklo-zbiera-nagrody-za-gospodarke-odpadami-ale-nasladowcow-nie-widac,83230.html  rozwiń