PARTNER PORTALU
 • BGK

Sławomir Mazurek: Gospodarka o obiegu zamkniętym to szansa dla mniejszych gmin

 • aw    8 marca 2018 - 17:16
Sławomir Mazurek: Gospodarka o obiegu zamkniętym to szansa dla mniejszych gmin
Wśród zidentyfikowanych problemów znalazły się m.in. kwestie ograniczonego nadzoru gmin nad właściwym postępowaniem z odpadami komunalnymi (fot. Pixabay)

Rozłączne ogłaszanie przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów, ryczałtowe rozliczanie firm odbierających odpady komunalne od mieszkańców, wprowadzenie gwarancji finansowej dla przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie gospodarki odpadami - to kwestie nad którymi trwają międzyresortowe dyskusje i nad którymi pracuje obecnie Ministerstwo Środowiska, by przyspieszyć i ułatwić przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym w naszym kraju.
 • Kwestie dotyczące zagospodarowania odpadów były głównym tematem spotkania z udziałem Sławomira Mazurka, wiceministra środowiska, z przedstawicielkami samorządów z województw wielkopolskiego i lubuskiego.
 • W trakcie spotkania wiceminister Sławomir Mazurek przedstawił najważniejsze działania, które zostały zrealizowane w ostatnim czasie w zakresie gospodarki odpadami oraz te, nad którymi obecnie trwają prace.

Wiceminister Mazurek przypomniał, że 1 lipca 2017 r. został wprowadzony jednolity system segregacji odpadów komunalnych. Jak zaznaczył, uwzględniał on postulaty samorządów m.in. w zakresie wprowadzenia okresu przejściowego potrzebnego na wygaszanie dotychczas obowiązujących umów.

Unijne wymogi recyklingowe a polskie realia

Obecnie oczekiwane jest pełne wprowadzenie systemu we wszystkich gminach w Polsce. Jest to szczególnie istotne w kontekście unijnych wymagań, zgodnie z którymi Polska do 2020 r. musi osiągnąć 50 proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia 4 frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. W 2016 r. poziom ten w Polsce wyniósł tylko 28 proc.

Czytaj też: Wspólny System Segregacji Odpadów: 4 frakcje - 4 kolory pojemników

Wiceminister podkreślił również, że innym, dużym wyzwaniem w gospodarce odpadami na najbliższe lata jest przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ).

- Ogromne znaczenie ma takie gospodarowanie odpadami, aby możliwe było pozyskanie z nich dobrej jakości surowców wtórnych, które będą odpowiednie do zastosowania w dalszych procesach produkcyjnych. Fundamentalną rolę odrywa tu selektywne zbieranie odpadów już od poziomu mieszkańców - podkreślił wiceminister Sławomir Mazurek.

- GOZ należy postrzegać jako szansę rozwoju dla miast, ale i terenów niezurbanizowanych - gmin wiejskich czy też miejsko-wiejskich posiadających ogromny potencjał do sprawnego wdrożenia tej idei - dodał.

Czytaj też: Gospodarka w obiegu zamkniętym: Jakie przynosi korzyści?

Ustawy "odpadowe" do kolejnych zmian

W trakcie spotkania wiceminister poinformował, że trwają prace wewnątrzresortowe nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Jak zaznaczył, wśród zidentyfikowanych problemów znalazły się m.in. kwestie ograniczonego nadzoru gmin nad właściwym postępowaniem z odpadami komunalnymi. Dlatego dyskutowane będą kwestie rozłącznego ogłaszania przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Analizie poddane zostanie również ryczałtowe rozliczanie firm odbierających odpady komunalne od mieszkańców.×
KOMENTARZE (5)

 • ..., 2018-03-13 12:30:00

  Czytam i czytam ten fragment o tym, że mniejsze gminy a nawet tereny niezurbanizowane mają szansę w związku z Gospodarką Obiegu Zamkniętego... I nadal nie wiem na czym mają polegać owe "szanse"... Trzeba czekać na nową reorganizację - to może się wyjaśni...
 • w.potega@neostrada.pl, 2018-03-09 10:14:21

  Czyny będą wtedy, gdy zaczniemy organizować PSZOK-i i miniPSZOK-i oraz gdy będą w nich wystawiane paragony za dostarczane materiały wtórne, zwalniające od opłat ryczałtowych.
 • Dziwne to..., 2018-03-08 18:08:02

  Do Słowa sobie - czyny sobie: wiecznie śmierdzące Szadółki kosztowały też kilkaset mln złotych - a prezydent Gdańska gubi się w ilości swoich kont i mieszkań - a teraz widocznie w nagrodę będzie jeszcze spalarnia...