PARTNER PORTALU
 • BGK

Sławomir Mazurek: Nowelizacja ustawy o czystości i porządku w gminach jeszcze w tym roku

 • Piotr Toborek    8 sierpnia 2017 - 08:04
Sławomir Mazurek: Nowelizacja ustawy o czystości i porządku w gminach jeszcze w tym roku
Wicemnister środowiska Sławomir Mazurek zapowiada, że jeszcze w tym roku możliwa jest nowelizacja ustawy o porządku i czystości w gminach (fot.mos.gov.pl)

Zwiększenie kontroli nad odpadami to jedno z głównych założeń przygotowywanych noweli tzw. ustaw śmieciowych. - Mobilizuje nas to, co się ciągle dzieje się w Polsce, to porzucanie odpadów, wywożenie ich do lasów, to jest wyraźny sygnał, że zmiany są konieczne jak najszybciej – mówi wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.
•  Komisja Europejska odblokowała 1,3 mld euro na gospodarkę odpadami w Polsce.

•  Ponad 822 mln euro z Programu Infrastruktura i Środowisko oraz ok. 400 mln euro z programów regionalnych czeka na beneficjentów.

• Minister Sławomir Mazurek zapowiada, że jeszcze w tym roku możliwa jest nowelizacja ustawy o porządku i czystości w gminach.

 

Było trochę zamieszania, trochę niepokoju, ale jednak środki na odpady zostały odblokowane przez Komisje Europejską.

Wicemnister Sławomir Mazurek: - Tak, spełniliśmy warunki ex-ante, co było możliwe dzięki wielkiej pracy znacznej grupy pracowników resortu środowiska. Udało się dzięki dużemu wysiłkowi, szczególnie przy wojewódzkich planach gospodarowania odpadami, gdzie wielokrotnie musieliśmy projekty odsyłać, poprawiać, tłumaczyć. Byliśmy za to krytykowani, ale warto było.

Dzięki temu ogłoszona została decyzja, potwierdzająca, że możemy sięgną po 1,3 mld euro. To bardzo dobra informacja dla polskich samorządów w kontekście tych wszystkich wyzwań, które stoją przed nami w związku z wdrażaniem gospodarki o obiegu zamkniętego.

To ważna wiadomość dla piętnastu województw, bo mazowieckie niestety nie spełniło warunków, jeśli chodzi o plan inwestycyjny. Może ta decyzja zachęci mazowiecki samorząd do tego, żeby przyjąć jednak plan zaakceptowany przez ministerstwo, bo jak wiadomo spór się toczy o to, że został przegłosowany inny projekt niż ten uzgodniony.

Bardzo ważne jest także, że Komisja Europejska podkreśla aby w pierwszej kolejności środki finansowe trafiły do gmin, które wprowadziły już założenia rozporządzenia o selektywnej zbiórce odpadów – które też zresztą były warunkiem ex-ante. To taki element mobilizacyjny dla polskich samorządów.

Jest jeszcze druga kwestia – Komisja zwraca szczególną uwagę na instalacje termicznego przekształcania odpadów, podkreślając, że pieniądze powinny wspierać inwestycje zmierzające do recyklingu, a nie przetwarzania.

To drugi sygnał z KE, bo pamiętajmy, że mamy wytyczne, które wręcz zachęcają do wprowadzenie opłat za stosowanie tego termicznego sposobu zagospodarowywania odpadów.

No właśnie, słychać było nawet takie ironiczne głosy, że może to i dobrze, że nie dostajemy tych środków bo nie będzie pretekstu do budowy kolejnych spalarni i instalacji MBP.

- My ze swojej strony zrobiliśmy, co było możliwe. Stąd przecież była ta cała dyskusja wokół wojewódzkich planów, które były bardzo mocno przeszacowane i gdzie wielokrotnie musieliśmy przypominać, żeby tylko 30 procent odpadów może zostać poddane przekształceniu termicznemu.

Podkreślaliśmy bardzo mocno także to, że przecież w roku 2018 kończy się żywotność instalacji zastępczych, działających jako MBP-y.

Ten trend do inwestowania w tego typu instalacje jest zupełnie nieuzasadniony praktycznie: bo jeśli obywatele będą w coraz większym stopniu segregować odpady, jeśli gminy będą organizować selektywną zbiórkę zgodnie z ex-ante, to ich racja bytu się skończy.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • w.potega@neostrada.pl, 2017-08-10 15:54:10

  Rozumowanie pana Sławomira Mazurka jest prawidłowe. Za nadmierne spalanie odpadów trzeba wprowadzić wysokie opłaty. Trzeba też wprowadzić system obiegu danych z wymiernych rozliczeń z właścicielami odpadów, powierzających gospodarowanie nimi firmom wskazanym przez urzędy gmin. To są sposoby wyjścia ...z grupy społeczeństw - brudasów.  rozwiń
 • Państwo Teoretyczne!, 2017-08-10 02:04:18

  Do !!!: Morze ktoś Nam podpowie jak możemy dochodzić w majestacie prawa należnych rekompensat finansowych dla właścicieli nieruchomości i budynków w obrębach miast w związku z zawłaszczeniem przez zorganizowaną grupę przestępczą PiS wymiaru sprawiedliwości.
 • !!!, 2017-08-08 21:26:32

  Największa w historii powojennej Polski afera gruntowa masowych zmian gruntów rolnych na cele nierolnicze- Ustawa PiS z dnia 10 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych podpisana przez Andrzeja Dudę 27 sierpnia 2015roku (Dz.U.2015 2015 r. .poz. 909) z pseudo rolników z...robili deweloperów działek budowlanych do masowego obrotu od których dotychczas złodzieje nie płacą nawet należnych podatków VAT. Tak NSA rozstrzygał sprawy dotyczące opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (TUSE) z 15 września 2011roku w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10. Jeżeli sprzedający działki ze swojego majątku prywatnego podejmuje działania w celu zmiany ich przeznaczenia (np. z rolnego na budowlany), czy uzbrojenia a także podejmuje działania marketingowe wykraczające poza zwykłe formy sprzedaży, w celu sprzedaży działek musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty VAT od tej sprzedaży . Podobnie jak Wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego z dnia 09.11.2011roku sygn. Akt I FSK 1655/11 potwierdził, iż nie z ich inicjatywy doszło do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego , nie dokonali też czynności z uzbrojeniem tych działek, skoro sam fakt sprzedaży tych gruntów przez rolnika sprzedając te grunty jest podatnikiem podatku VAT. W obrębach Miast PiS celowo i świadomi doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem właścicieli nieruchomości i budynków, przy zarzucaniu masowym działek budowlanych straciły walor, wartość itd  rozwiń