PARTNER PORTALU
 • BGK

SLD zaprasza Bieńkowską na komisję ws. kolei po "superwtopie"

 • PAP    21 stycznia 2014 - 19:04
SLD zaprasza Bieńkowską na komisję ws. kolei po "superwtopie"

- SLD chce zwołania sejmowej komisji infrastruktury z udziałem wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, na którym miałaby poinformować o sytuacji na kolei. Sojusz zarzuca Bieńkowskiej, że zaliczyła "superwtopę", wypowiadając się na temat opóźnień pociągów.
ZAKTUALIZOWANA: W poniedziałek z powodu oblodzenia sieci ponad 80 składów miało ponadgodzinne opóźnienia. Bieńkowska pytana w TVN24 o tę sytuację, powiedziała: "Pasażerom to można tylko powiedzieć jakby sorry, mamy taki klimat, no niestety".

"Pani wicepremier jest nieprzygotowana. Otóż wicepremier i superpremier zaliczyła superwtopę, za którą nie chce przeprosić" - ocenił rzecznik SLD Dariusz Joński na wtorkowej konferencji prasowej. "Niewątpliwie pani premier dołączyła do tego elitarnego grona byłych ministrów infrastruktury, którzy w takich sytuacjach nie potrafili się zachować. To był niewątpliwie pan minister Grabarczyk, minister Nowak, a dzisiaj pani wicepremier Bieńkowska" - dodał.

Dlatego też politycy Sojuszu chcą zwołania komisji infrastruktury z udziałem wicepremier, zarazem minister infrastruktury i rozwoju. Miałaby poinformować na tym posiedzeniu, jaka jest obecnie sytuacja na kolei. "Pytamy i zwołujemy tę komisję z jednego powodu: pod koniec grudnia szefowie PKP mówili, że kolej jest przygotowana na cztery plus, jeśli chodzi o akcję zima. Okazuje się, że jest dużo gorzej. Pytamy dlaczego?" - mówił Joński.

 Czytaj też: Premier przeprasza za słowa Bieńkowskiej dot. opóźnień pociągów

B. poseł Sojuszu, b. wiceszef sejmowej komisji infrastruktury Wiesław Szczepański ocenił, że obecne, związane z zimą, utrudnienia na kolei, to przede wszystkim wina szefów spółek kolejowych. "Zawiedli dyrektorzy spółek, dworców, Intercity, Telekomunikacji i innych jednostek, bo nie potrafili w tym wszystkim znaleźć pasażera. Nie wszędzie znalazły się możliwości związane z podaniem ciepłego napoju, może nawet posiłku. Rzeczą niezwykle złą jest też to, że tylko 40 dworców od 15 grudnia jest otwarte całodobowo i to pod warunkiem, że jest minus 20 stopni. Pozostałe są zamknięte" - mówił Szczepański.

Według niego w posiedzeniu komisji infrastruktury powinien wziąć też udział nowy wiceminister infrastruktury i rozwoju odpowiedzialny za kolej Zbigniew Klepacki. "Chcielibyśmy się dowiedzieć, jaką ma koncepcję rozwoju kolei i rozwiązania sytuacji na kolei; jaką ma koncepcję wykorzystania środków unijnych. Być może warto byłoby część tych środków przeznaczyć na sprzęt związany z takimi sytuacjami, jak dzisiaj - do walki z zimą" - powiedział polityk SLD.

Szczepański chciałby się też dowiedzieć, jak Klepacki widzi funkcjonowanie PKP Przewozy Regionalne i jakie środki na ten cel przekazali marszałkowie poszczególnych województw.

Premier Donald Tusk przeprosił we wtorek za wypowiedź Bieńkowskiej. Sama wicepremier powiedziała dziennikarzom, że jeśli oczekują od niej mówienia gładkich słów, medialnych i wygładzonych przez PR-owców, to się tego od niej nie doczekają. "Ja nigdy nie kłamię, zawsze mówię prawdę i jeżeli (...) będziecie chcieli wyrwać z kontekstu pół zdania, to pewnie wam się to uda - mówiła wicepremier w związku ze swoją poniedziałkową wypowiedzią. - Ja tu nie jestem od tego, by się ładnie PR-owsko prezentować, tylko od tego, żeby pracować". Na uwagę, że za jej wypowiedź przepraszał nawet premier, odparła: "Pan premier tak uważa. Ja uważam, że jeżeli ta wypowiedź jest w całości wysłuchana, to nie ma tam nic, czego bardzo powinnam się wstydzić" - podsumowała.KOMENTARZE (4)

 • Arcus, 2014-01-22 18:45:57

  Poczekajcie, bo idą mrozy pod -30 stopni. Wtedy dopiero wylezie sprawność PKPu. Przez całe lata brali forsę i nic nie robili. Spóźnienia dopiero będą. Ne chcę prorokować co będzie jak spadnie ze 30 cm śniegu. Kto wyciągnie ludzi zakopanych w polu w pociągach, bez jadła i ciepłej herbaty. Kretyńst...wo podzieliło Polskę na dzielnice.  rozwiń
 • Bolesław Herudziński, 2014-01-22 13:42:12

  .."Pani wicepremier jest nieprzygotowana. Otóż wicepremier i superpremier zaliczyła superwtopę, za którą nie chce przeprosić" - ocenił rzecznik SLD Dariusz Joński na wtorkowej konferencji prasowej. "Niewątpliwie pani premier dołączyła do tego elitarnego grona byłych ministrów infrastr...uktury"... Wpełni prawidłowa ocena. Najwyższy czas przerwać ten bałagan spółek i spółeczek pozostających jeszcze pod nadzorem Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie  rozwiń
 • magsima, 2014-01-21 16:03:42

  gorszej wtopy jak Joński nie zaliczyła.Powiedziała prawdę.