PARTNER PORTALU
  • BGK

Śledztwo ws. łódzkiej oczyszczalni umorzone

  • PAP    12 września 2012 - 18:11
Śledztwo ws. łódzkiej oczyszczalni umorzone

Prokuratura Okręgowa w Łodzi umorzyła śledztwo w sprawie realizacji projektu budowy Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Śledztwo było prowadzone po zawiadomieniu złożonym przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).
W kwietniu ub. roku władze Łodzi poinformowały, że Komisja Europejska domaga się zwrotu 19 mln euro wraz z odsetkami unijnej dotacji wykorzystanej przy modernizacji Grupowej Oczyszczalni Ścieków (GOŚ).

To efekt przeprowadzonej w ubiegłych latach kontroli Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), który bada rzetelność inwestycji z dofinansowaniem unijnym.

Zdaniem OLAF miało dojść do nieprawidłowości przy pierwszym etapie modernizacji GOŚ w latach 2004-2006.

Urząd skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie, a łódzka prokuratura wszczęła śledztwo ws. tzw. karalnej niegospodarności, której miał się dopuścić ówczesny zarząd miasta (prezydentem był wówczas Jerzy Kropiwnicki) w związku z przetargami na budowę GOŚ w Łodzi.

Czytaj też: Łódź ma poważny problem z oczyszczalnią

Jak poinformowało w środę biuro rzecznika prasowego prezydenta Łodzi, łódzka prokuratura okręgowa umorzyła śledztwo prowadzone w związku z zawiadomieniem złożonym przez OLAF. Potwierdził to rzecznik prokuratury Krzysztof Kopania.

Śledczy badali możliwość popełnienia w sumie sześciu przestępstw. Postępowanie zostało umorzone, bowiem - według prokuratury - zebrany w sprawie materiał dowodowy (dokumenty, przesłuchania świadków) nie dał podstaw do przyjęcia, że doszło do popełnienia przestępstwa karalnej niegospodarności i łapownictwa.

Jak dodał Kopania, w dwóch pobocznych wątkach podstawą umorzenia śledztwa było przedawnienie.

Według łódzkiego magistratu w związku z tą decyzją, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego skierowało do Dyrektora Generalnego ds. polityki Regionalnej Komisji Europejskiej p. Waltera Deffaa'a pismo, w którym zwraca uwagę, "że prokuratura nie potwierdziła żadnego ze stawianych w doniesieniu OLAF-u zarzutów oraz przypomina, że także kontrola przeprowadzona przez ministerstwo nie wykazała żadnych nieprawidłowości".

<!-- pagebreak //-->

"Podsekretarz stanu w MRR Marceli Niezgoda podkreślił także, że działania podjęte przez OLAF, a w szczególności upublicznienie informacji, które nie zostały potwierdzone przez żadną inną instytucję kontrolującą, mogły mieć negatywny wpływ na wizerunek miasta oraz jego finansową wiarygodność" - głosi komunikat biura prasowego prezydenta Łodzi.

Ministerstwo oczekuje, że "działania OLAF-u nie będą miały żadnego wpływu na realizację finałowej transzy płatności za zrealizowany projekt".

Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi jest jedną z największych i najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków w kraju. Wraz ze strefą ochronną zajmuje powierzchnię 366 ha.

Przyjmuje nieczystości z terenu aglomeracji łódzkiej - Łodzi, Konstantynowa Łódzkiego i Pabianic. Obsługuje ponad 820 tys. mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Tom, 2012-09-13 08:34:06

    Od kiedy to decyzja jakiejś zaściankowej prokuratury jest ważniejsza od europejskiego urzędu ? Łódzka prokuratura często umarza śledztwa w sprawach , w które umoczony był Kropa i jego zastępiec Włodzimierz Tomaszewski .
  • Lamia, 2012-09-13 08:24:37

    co to znaczy umorzono z powodu przedawniewnia, nie powinno byc nawet takiego pojęcia i takiej możliwości aby prokuratura mogła z powodu przedawnienia - prokuratura nie jest państwem w państwie i powinna podlegać kontroli - dlaczego pozwoliła na przedawnienie - przecież z daleka śmierdzi korupcją cz...y ktos w tym Państwie weźmie się wreszcie za prokuratorów i sędziów bo w tej chwili są bezkarni tak samo jak ci którzy tworzą i mnożą afery już w tysiące bardzo dobre pomysły dot. naprawy pracy sędziów i prokuratorów miał poseł SLD - Ryszard Kalisz w swoim wystąpieniu w sejmie podczas debaty dot. afery Amber Gold - ciekawe co z tego sejm i rząd zrealizują  rozwiń