PARTNER PORTALU
  • BGK

Słono zapłacą za monopol

  • wer    17 stycznia 2012 - 18:06
Słono zapłacą za monopol

UOKiK uznał, że gmina miejska Kraków ograniczała konkurencję na lokalnym rynku wodociągowo-kanalizacyjnym i poinformował na swoje stronie o ponad 800 tys. zł kary dla miasta za działania niezgodne z prawem. Co wiecej zdaniem UOKiK niedozwolone praktyki stosowała także spółka Regionalne Wodociągi i Kanalizacja w Białogardzie
Postępowanie przeciwko gminie miejskiej Kraków (zabierz głos/oceń prezydenta) zostało wszczęte w sierpniu 2011 r. Jak wynika z ustaleń urzędu bezprawnie zobowiązywała ona mieszkańców do współfinansowania budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Zgodnie z przepisami przyszli odbiorcy mają obowiązek budowy na własny koszt jedynie przyłącza oraz  pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego. Tymczasem gmina nakazywała im dodatkowo sporządzenie m.in. projektu całej inwestycji.

UOKiK zakwestionował także pozbawienie kontrahentów wyboru wykonawcy przyłącza. Musieli oni korzystać z przedsiębiorcy narzuconego przez gminę - tym samym stracili możliwość zawarcia korzystniejszej dla siebie oferty.

Czytaj też: Wodociągom potrzebny regulator

Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję prezes UOKiK nałożyła na gminę miejską Kraków karę pieniężną w wysokości 804 722 zł oraz  nakazała zaniechanie niedozwolonych działań.Decyzja nie jest jednak ostateczna, gmina odwołała się do sądu.

Kolejna decyzja prezes UOKiK dotyczy spółki Regionalne Wodociągi i Kanalizacja w Białogardzie w woj. zachodniopomorskim. Postępowanie wszczęte we wrześniu 2011 r. wykazało, że spółka naruszała prawa indywidualnych odbiorców - konsumentów.

Jak czytamy na stronie UOKiK ''umieszczane w umowach postanowienia umożliwiały jej m.in. rozwiązanie kontraktu w każdym czasie i z dowolnej przyczyny. Tymczasem umowa może zostać wypowiedziana przez przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne jedynie w przypadkach ściśle określonych przez prawo, np. nielegalnego poboru wody''.

W tym przypadku prezes UOKiK nakazała zaniechanie praktyk i nałożyła na spółkę karę pieniężną w wysokości 38 514 zł. Od decyzji istnieje możliwość odwołania się do sądu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.