PARTNER PORTALU
  • BGK

Słupsk. Opłaty za wywóz śmieci bez zmian

  • pt    30 marca 2018 - 12:46
Słupsk. Opłaty za wywóz śmieci bez zmian
Słupsk co miesiąc dokłada do systemu zagospodarowania odpadów ok. 189 tysięcy złotych. (fot. pixabay)

Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Słupska nie może przekonać radnych, aby zagłosowali za podwyżką opłat za zagospodarowanie odpadów komunalnych.
  • Słupski magistrat zaproponował podwyżkę opłat za zagospodarowanie odpadów.
  • Miejscy radni zagłosowali jednak przeciwko zmianie cen.
  • Miasto co miesiąc dokłada do systemu zagospodarowania odpadów ok. 189 tysięcy złotych. 

Ponieważ co miesiąc do zbilansowania systemu gospodarki odpadami w Słupsku brakuje około 180 tysięcy zł, magistrat zaproponował podwyżkę – z 10 zł na 11,50 za odbiór śmieci posegregowanych i z 16 zł na 26 za niesegregowane.

Czytaj też: Wyższe opłaty za śmieci już niemal wszędzie

Podczas sesji rady miasta za wnioskiem zagłosowało jednak tylko trzech radnych.

- Jeśli opłata nie zostanie podniesiona, to deficyt będzie narastał - skomentowała decyzję radnych Katarzyna Guzewska, dyrektor wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Słupska, dla Radia Koszalin. – Sprawa jest bardzo poważna. Zwłoka spowoduje, że te stawki i tak będą podwyższane za miesiąc czy dwa – dodała.

Radni zaproponowali, aby zmniejszyć stawki za odpady segregowane, a zwiększyć za zmieszane. Miałoby to nakłonić mieszkańców do porządkowania śmieci.

– Dla nas ważniejsze są jednak kwestie organizacyjne, to one muszą być najpierw uregulowane – mówił radny Bogusław Dobkowski. – Dopóki nie rozwiążemy problemu kontroli segregacji i gabarytów śmieci, to nie powinniśmy mówić o cenie. Ważniejsza jest estetyka i czystość miasta aniżeli podniesienie opłat – dodał w wypowiedzi dla Radia Koszalin.

W ostatnich miesiącach opłaty za zagospodarowanie odpadów wzrosły w większości gmin. Po ostatnich przetargach okazało się, że firmy wywozowe zażądały za swoje usługi średnio dwa razy więcej pieniędzy niż rok wcześniej. Dlatego w wielu gminach kilkakrotnie unieważniano przetargi, licząc, że znajdą się tańsi oferenci. Ostatecznie, władze gmin były zmuszone do podpisywania niekorzystnych kontraktów.

Na wzrost wpływ miały także inne czynniki. To między innymi wzrost stawek za przyjęcie odpadów do unieszkodliwienia w Regionalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych podyktowany wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. Rozporządzenia Rady Ministrów. Dnia 4 stycznia 2017 r. weszło także w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska, które wprowadziło odbiór odpadów biodegradowalnych oraz rozdzieliło odbiór frakcji papieru i plastiku. Wprowadzenie zbiórki odpadów biodegradowalnych wraz z wyposażeniem każdej miejscowości w pojemniki spowodowało wzrost kosztów w postaci dodatkowych tras na zbieranie tych odpadów, ich zagospodarowania, a także kosztów wyposażenia w pojemniki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Państwo teoretyczne, 2018-03-30 13:45:01

    Ale jaja - Biedroń chodzi w KOD i woła o praworządność - a co miesiąc Słupsk łamie prawo... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/rio-gmina-nie-moze-doplacac-do-systemu-gospodarki-odpadami,105234.html