PARTNER PORTALU
  • BGK

Smart City: Na czym powinien opierać się rozwój inteligentnego miasta?

  • WNP.PL    10 lutego 2016 - 12:15
Smart City: Na czym powinien opierać się rozwój inteligentnego miasta?

(fot.shutterstock)

- Koncepcja inteligentnego miasta, rewitalizacja tkanki miejskiej, nowy model zarządzania oraz partnerstwo publiczno-prywatne to cztery filary, na których powinien opierać się rozwój nowoczesnego miasta - mówi Adam Wudarczyk, konsultant w PwC Polska.
Co się pod tymi hasłami kryje? Adam Wudarczyk tłumaczy, że nowy model zarządzania to m.in. usługi publiczne skoncentrowane na kliencie oraz projektowanie usług publicznych tak, aby przynosiły największą korzyść samym mieszkańcom. To także nowoczesne metody zarządzania instytucjami zaczerpnięte z rozwiązań biznesowych a także współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz z obywatelami poprzez m.in. konsultacje społeczne.

Czytaj też: Perspektywa UE 2014–2020, smart city: 18 mld euro może trafić na inteligentne miasta

Z kolei rewitalizacja tkanki miejskiej to diagnoza i identyfikacja obszaru rewitalizacji. Przy rewitalizacji niezbędne jest uchwalenie lokalnego programu rewitalizacji oraz kompleksowa strategia rozwoju obszaru miejskiego, w tym określenie potrzeb inwestycyjnych.

Czytaj też: Jak stać się smart city? Raport Inteligentny Rozwój Miast

Partnerstwo publiczno-prywatne to odpowiedź na rosnącą potrzebę obywateli na wysokiej jakości usługi publiczne. To również wykorzystanie rozwijającej się gospodarki kraju oraz umiejętności i doświadczeń podmiotów prywatnych a także kreowanie nowej jakości pracy i współpracy różnorodnych podmiotów funkcjonujących w miastach.

Największe wyzwania stoją przed lokalnymi społecznościami w związku z wdrożeniem koncepcji inteligentnego miasta.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.