PARTNER PORTALU
  • BGK

Smart city to nie tylko nowoczesne systemy zarządzania ruchem czy parkowania

  • Bartosz Dyląg    17 marca 2018 - 10:00
Smart city to nie tylko nowoczesne systemy zarządzania ruchem czy parkowania
Jest wiele miast, które zdecydowały się rozwinąć w kierunku smart city. Fot. pixabay

Pamiętajmy, że miasta są historycznie marnotrawstwem, a inteligentne miasto lepiej wykorzystuje zasoby w nim zawarte - uważa Martin Powell, kierownik ds. rozwoju miejskiego w Siemens.
  • Liderzy polskich miast, podobnie jak włodarze miast na całym świecie, starają się wykorzystać najlepsze doświadczenia z całego świata - uważa Martin Powell.
  • W jego opinii w inteligentnym mieście mamy do czynienia ze zoptymalizowaną infrastrukturą i maksymalnie wysoką efektywnością usług, które są świadczone obywatelom. 
  • Smart cities odpowiadają na potrzeby swoich mieszkańców, zapewniają im dostęp do wszystkich usług oferowanych przez miasto.

 

Czy władze miejskie mają dziś inny alternatywny scenariusz rozwoju niż inteligentne miasto?

Martin Powell, kierownik ds. rozwoju miejskiego w Siemens: – Smart city to filozofia. Chodzi o wykorzystywanie technologii do możliwie najbardziej efektywnego wykorzystania dostępnych zasobów.

Pamiętajmy, że miasta są historycznie marnotrawstwem, a inteligentne miasto lepiej wykorzystuje zasoby w nim zawarte.

Ale czy w dzisiejszym świecie są naprawdę inteligentne miasta?

– Jest wiele miast, które zdecydowały się rozwinąć w kierunku smart city. Aby miasto mogło wyruszyć w tę podróż, aby mogło stać się miastem inteligentnym, musi zbudować inteligentny plan miejski, zapewniający sprawne połączenie infrastruktury, możliwość wykorzystania danych czy wprowadzenia ulepszeń. Ta podróż jest unikatowa w każdym mieście ze względu na ich zróżnicowanie na całym świecie.

Czytaj też: Smart city, niepełnosprawni: Konieczne wsparcie rządu, z tymi zadaniami samorząd sobie nie poradzi

Mamy do czynienia ze sporym szumem w tym zakresie, jednak wykorzystanie big data, samouczenia się maszyn czy automatyzacji zmienia świat infrastruktury. Na świecie wykorzystuje się wiele z rozwiązań, które nazwalibyśmy infrastrukturą cyfrową.

Proszę podać przykłady.

– Dominujące trendy, które obserwujemy, obejmują m.in. eliminowanie przeciążeń ruchu drogowego. Dzieje się to nie tylko poprzez inteligentne zarządzanie tym ruchem, ale także politykę zachęt dla kierowców czy technologię umożliwiającą np. naliczanie opłat za wjazd do niektórych części miast, które zachęcają do korzystania z transportu publicznego.

Z naszych obserwacji wynika, że inteligentne systemy parkowania pozwalają zmniejszyć zatłoczenie w mieście nawet o 10 proc., dzięki skróceniu czasu potrzebnego na znalezienie miejsca parkingowego.

Obserwujemy duże wysiłki zmierzające do rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza w miastach za pomocą stref niskiej emisji, które zachęcają do korzystania z ekologicznych pojazdów czy czystych sposobów wytwarzania energii.

Czytaj też: Smart city: prawdziwe inteligentne polskie miasto jest nadal utopią

Obserwujemy także duże zainteresowanie sektorem budowlanym, gdzie wykorzystuje się automatyzację do redukcji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla.

Jakie jest porównanie polskich miast z inteligentnymi rozwiązaniami na świecie lub w Europie?

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.