PARTNER PORTALU
  • BGK

Smętowo: Kolizja pociągów Gdynia - Bielsko Biała/Zakopane. Ruch Wznowiony

  • PAP/AT    31 sierpnia 2017 - 07:15
Smętowo: Kolizja pociągów Gdynia - Bielsko Biała/Zakopane. Ruch Wznowiony
O godzinie 3 wznowiono ruch pociągów przez stację Smętowo, na linii Tczew - Bydgoszcz (fot.pixabay.com)

Wznowiony został ruch pociągów przez stację Smętowo Graniczne,  na którejdoszło do kolizji pociągów, towarowego i pasażerskiego relacji Gdynia - Bielsko Biała/Zakopane.
• Wznowiony został ruch pociągów przez stację Smętowo Graniczne (powiat starogardzki) na linii Tczew – Bydgoszcz - poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

• Na stacji w środę (30 sierpnia) późnym wieczorem doszło do kolizji pociągów, towarowego i pasażerskiego.

• Nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Rzecznik prasowy wojewody pomorskiego Małgorzata Sworobowicz poinformowała, że 28 osobom poszkodowanym w zdarzeniu udzielono pomocy w szpitalach w: Starogardzie Gdańskim (3), Grudziądzu (12), Kwidzynie (6) i Gdańsku (7). "Są lekko ranni" - podała.

"O godzinie 3 wznowiono ruch pociągów przez stację Smętowo, na linii Tczew - Bydgoszcz" - poinformował rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec.

Cytowany w komunikacie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., prezes firmy Ireneusz Merchel poinformował, że "trwają prace komisji, której zadaniem jest wyjaśnienie okoliczności zdarzenia".

"Nie wiemy, z jakich powodów na stacji Smętowo pociąg towarowy STK pomimo sygnału stój, zabraniającego wyjazdu z toru bocznego, wjechał na tor główny. Spowodowało to starcie z pociągiem Pogoria (Gdynia Główna - Bielsko Biała/Zakopane) prawidłowo jadącym torem głównym. Wykoleiła się lokomotywa pociągu PKP IC oraz siedem z jedenastu wagonów" - poinformował Siemieniec.

Pociągiem Pogoria podróżowało około 200 osób. "Nikt z podróżnych oraz obsługi pociągu poważnie nie ucierpiał" - podkreślił Siemieniec.

"Wspólnie z PKP Intercity zadbaliśmy o to, aby pasażerowie po otrzymaniu pomocy mieli możliwość kontynuowania podróży" - zapewnił Merchel.

Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity poinformował, że "podróżni zostali przewiezieni autobusami do Bydgoszczy, gdzie zapewniono im ciepłe posiłki. Zastępczym składem pojechali w kierunku Bielska Białej".

Uruchomiony został specjalny numer infolinii, pod którym rodziny mogą dowiedzieć się o swoich bliskich 58 302 32 32. Dodatkowo został uruchomiony numer 22 473 00 81, pod którym podróżni mogą dowiedzieć się o możliwości odzyskania bagażu i ubiegania się o odszkodowanie.

W środę późnym wieczorem na stacji Smętowo Graniczne (powiat starogardzki) wykoleił się pociąg relacji Gdynia Główna - Bielsko Biała/Zakopane. Nikt nie zginął i - jak wynika ze wstępnych informacji - nikt nie odniósł poważnych obrażeń - informuje PKP PLK S.A.

Jak poinformował przedstawiciel PKP będący na miejscu wypadku, poszkodowani zostali przewiezieni do szpitali w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie i Grudziądzu.

Rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mirosław Siemieniec poinformował w komunikacie, że do wypadku doszło "o godzinie 21:55 na stacji Smętowo".

Siemieniec poinformował także, że z 11 wagonów wykoleiła się lokomotywa i siedem wagonów. Według straży pożarnej pociągiem podróżowało ok. 130 osób.

W związku z wypadkiem na stacji w Smętowie powołany został specjalny sztab kryzysowy z udziałem prezesów PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i PKP Intercity, w którym uczestniczy minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Małgorzata Sworobowicz poinformowała, że na miejscu zdarzenia był wojewoda pomorski Dariusz Drelich, który koordynował pracę służb i Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.