PARTNER PORTALU
 • BGK

Śmieci ciągle lądują w lasach

 • bad    17 sierpnia 2015 - 18:22
Śmieci ciągle lądują w lasach
Efektem aspołecznej postawy są śmieci w lasach. Fot. fotolia

Dwa lata po wejściu w życie reformy śmieciowej, odpady lądują w lasach. Władze gmin przypominają, że każdy mieszkaniec może bez dodatkowych kosztów oddać dowolną ilość odpadów zmieszanych i selektywnych.
Wraz z wejściem w życie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, który zapewnia odbiór każdej ilości śmieci od każdego mieszkańca, w jednej stałej cenie, można się było spodziewać, że zjawisko powstawania dzikich wysypisk zniknie.

Jaworzno likwiduje kolejne dzikie wysypiska śmieci

Niestety okazuje się, że wciąż zdarzają się aspołeczne jednostki, które w bezmyślny sposób wywożą odpady do lasu, mimo że mogą się ich pozbyć zupełnie legalnie i bezkosztowo. Skutki takiego działania muszą ponosić wszyscy mieszkańcy.

Jaworzno walczy z problemem dzikich wysypisk od lat. Tylko w tym roku zlikwidowano już sześć nielegalnych składowisk śmieci. Nasila się także proceder tworzenia wysypisk w bliskości stanowisk kontenerowych, których usuwanie także generuje dodatkowe koszty.

Aby ograniczyć to zjawisko władze gminy apelują do mieszkańców o zwracanie uwagi na osoby działające bezprawnie i ze szkodą dla całego miasta. Przypadki nielegalnego zrzutu śmieci w miejscach do tego niewyznaczonych można zgłaszać do straży miejskiej lub na policji.

- Przypominamy także ponownie, że w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami każdy mieszkaniec może bez dodatkowych kosztów oddać dowolną ilość odpadów zmieszanych i selektywnych, a także duże ilości odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Zachęcamy jednocześnie wszystkich mieszkańców do korzystania z Gminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Martyniaków 8 w Jaworznie. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w soboty od 10:00 do 16:00. Można tam bezpłatnie oddać m.in.: zużyte opony, zużyte baterie i akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, świetlówki, pozostałości po chemikaliach itp. – informują władze Jaworzna.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (10)

 • EWA, 2015-08-20 21:39:07

  w lasach? hahahahahahaha
 • Bogdan Sitnicki, 2015-08-20 17:03:10

  Do 2PaK: Za śmieci mają płacić ich producenci! Kiedyś konsument kupował napoje a nie butelki, które mógł zwrócić. Teraz przyjmują kradziony metalowy złom, czyli popierają wandalizm! Kto? Ano rządząca inteligencja, która działa w systemie o ograniczonej odpowiedzialności, lub raczej nieograniczonej n...ieodpowiedzialności:) Przed systemem najmodniejsza z nauk była psychologia, bo każdy pragnął bliżej poznać siebie. Teraz modna jest spychologia nauczana na uniwersytetach i wszelakich instytutach nauk społecznych, pod szyldem ZARZĄDZANIE I MARKETING. Gromada absolwentów rozpycha się łokciami w kolejce za pracą niegodziwą!  rozwiń
 • 2PaK, 2015-08-19 14:10:36

  W wielu gminach (wiejskich, ale może nie tylko) gospodarka śmieciami to fikcja. Choćby dlatego: część osób w ogólne nie płaci za odbiór śmieci, a te lądują w lesie. Problemem nie jest więc oddanie większej liczby odpadów w ramach uiszczonej opłaty, lecz właśnie brak tej opłaty.