Śmieci na głowie gmin

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 14-10-2011
  • drukuj
Nowela ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, która wchodzi w życie od stycznia, spowoduje rewolucję na rynku odpadów.
Śmieci na głowie gmin
Gminy będą musiały w półtora roku wprowadzić obowiązkowo opłaty dla mieszkańców za wywóz śmieci i objąć wszystkich systemem ich zbiórki – uważa „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Na własnych śmieciach

Spowoduje to lawinowy przyrost odpadów, które teraz są ukrywane albo wyrzucane nielegalnie. Ministerstwo Środowiska ocenia wartość rynku odpadów komunalnych na 5 mld zł. Po zebraniu brakujących 2 mln ton rynek zwiększy się o 1 mld zł.

Czytaj też: Obowiązki gmin ws. śmieci krok po kroku

Gminy wiejskie gminy przewidują, że nowy system nie przysporzy im zysków, raczej nastawiają się na ponoszenie większych kosztów.

Czytaj też: Spalarnie odpadów: rynek krótki, ale kuszący

Opłaty za wywóz śmieci będą ściągane tak samo jak podatki lokalne. Rolą gminy jest zorganizowanie zbiórki odpadów – pisze „Rzeczpospolita”.

Więcej: tutaj. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Pan Wójt z Zarządu Związku Gmin Wiejskich cicho siedział przez dziesięć lat od podpisania unijnych zobowiązań akcesyjnych w gospodarce odpadami i nie krytykował gówna z jakim mieliśmy do czynienia w tej branży i nie wzywał do przyjęcia unijnych zasad systemowych zarządzania odpadami komunalnymi... T...eraz dopiero gdy gminy uzyskują takie same narzędzia i mechanizmy w tej branży burzy się jako obrońca gmin uciśnionych... rozwiń

komunalwaste , 2011-10-14 08:23:17 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE