PARTNER PORTALU
  • BGK

Śmieci po nowemu w Kujawsko-Pomorskim

  • AT    1 grudnia 2011 - 18:30

Nowe, wchodzące w życie od przyszłego roku obowiązki gmin dotyczące gospodarki odpadami są tematem zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski dzisiejszej (1 grudnia) konferencji w Przysieku pod Toruniem.
Biorą w niej udział przedstawiciele samorządów z całego regionu i reprezentanci służb ochrony środowiska, łącznie blisko  dwieście osób.

Wchodząca w życie 1 stycznia 2012 nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zmieniająca też zapisy w niektórych innych ustawach, oznacza rewolucję w systemie gospodarki odpadami. Odtąd za jej całość na swoim terenie odpowiadać będą samorządy gmin. Dzisiejsza konferencje ma im pomóc w odnalezieniu się w nowej sytuacji.

Jak informuje kujawsko-pomorski magistrat zarząd województwa przyjął 30 listopada projekt dokumentu kluczowego w dziedzinie gospodarowania odpadami, „Programu ochrony środowiska z planem gospodarki odpadami województwa kujawsko-pomorskiego (zabierz głos/oceń marszałka) na lata 2011-2014”, którego zapisy powstały w toku ścisłych konsultacji z samorządami gminnymi.

Zawiera on między innymi podział województwa na tak zwane regiony gospodarki odpadami komunalnymi (RGOK), posiadające na objętym terenie niezbędne urządzenia i instalacje do utylizacji i składowania nieczystości. Wchodzące w ich skład gminy powinny prowadzić wspólną politykę w tym zakresie oraz wspólnie budować i utrzymywać niezbędne instalacje.

Największy z nich, oznaczony numerem 1, obejmuje Bydgoszcz (zabierz głos/oceń prezydenta) i Toruń (zabierz głos/oceń prezydenta) oraz szesnaście ościennych gmin podaje urząd marszałkowski. Na jego terenie mieszka ponad 700 osób. Prawo wymaga, by jeszcze w tym roku program zatwierdził sejmik województwa.

Przyjęcie dokumentu nie oznacza jednak, że temat został raz na zawsze zamknięty. W nowym roku, zgodnie z wymogami nowej ustawy, marszałkowska administracja przystąpi do stworzenia wojewódzkiego planu gospodarki odpadami, uwzględniającego między innymi pojawiające się w ostatnim czasie nowe postulaty samorządów. Jednym z nich jest postulat włączenia do RGOK nr 1 gminy Koronowo. Choć na razie żaden oficjalny dokument w tej sprawie od władz gminy do Urzędu Marszałkowskiego nie wpłynął, z ustnych deklaracji wynika, że wkrótce tak się stanie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.