PARTNER PORTALU
  • BGK

Śmieci w gminie Dobra: deklaracje do 31 maja

  • www.Mierzyn24.pl    27 maja 2013 - 12:11
Śmieci w gminie Dobra: deklaracje do 31 maja

Tylko do końca maja można składać w Urzędzie Gminy Dobra deklaracje, na podstawie których wyliczona zostanie wysokość miesięcznego rachunku za odbiór śmieci z terenu naszych nieruchomości.
Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili radzimy nie zostawiać tego na ostatnią chwilę - w czwartek Boże Ciało, a w piątek ze wszystkich wydziałów Urzędu Gminy, czynny będzie tylko Wydział ds. Obywatelskich i Ochrony Środowiska w Wołczkowie. Możliwe są więc spore kolejki.

Przypomnijmy, że do złożenia specjalnej deklaracji dotyczącej zużycia wody na posesji zobowiązany jest każdy właściciel nieruchomości z terenu gminy Dobra. W deklaracji należy wskazać średnie miesięczne zużycie wody na terenie nieruchomości (z wyszczególnieniem wody bezpowrotnie zużytej).

Czytaj też: RIO wytyka błędy w deklaracjach śmieciowych      

Wielkość ta, po przemnożeniu przez wysokość ustalonych stawek, wskaże nam wysokość opłaty, jaką za wywóz odpadów będziemy odprowadzać do Urzędu Gminy Dobra. W deklaracji należy również wskazać, czy zobowiążemy się do zbierania odpadów w sposób selektywny - wpłynie to na wysokość naszych opłat.

Deklarację powinny złożyć nie tylko te osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, lecz również mieszkańcy, którzy do końca marca przedstawili w Urzędzie Gminy wcześniejszą wersję deklaracji, bez podziału wykorzystanej wody na wodę domową i wodę bezpowrotnie zużytą. Dzięki tej zmianie, właściciele działek z dwoma licznikami będą mogli sporo zaoszczędzić na rachunkach za wywóz odpadów.

W ostatnim czasie Urząd Gminy Dobra przedstawił ulotki informujące, jak dokładnie wyglądać powinna selektywna zbiórka odpadów w naszej gminie. Każdy z właścicieli nieruchomości, który zdecyduje się na segregowanie odpadów otrzyma specjalne worki na: papier, szkło, plastik i metal oraz odpady biodegradowalne. Worki odbierane będą:

1 raz w miesiącu - z nieruchomości o zabudowie jednorodzinnej i nieruchomości niezamieszkałych,
2 razy w miesiącu - z nieruchomości o zabudowie wielorodzinnej.

Do worków na papier wrzucać można:

Gazety i czasopisma ilustrowane, katalogi i prospekty, ulotki i foldery; papier szkolny i biurowy, zeszyty, papier do pisania, listy; mapy, książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi okładkami, torebki papierowe oraz tekturę, papier pakowy, torebki pakowe, pudełka kartonowe i tekturowe.

Nie należy tam wrzucać:

Papieru z folią, celofanu, kalek i kalek technicznych, papieru zabrudzonego lub tłustego, papieru termicznego lub faksowego, kartonów po mleku, napojach i sokach, papieru przebitkowego, pieluch jednorazowych, podpasek, papierów higienicznych, tapet, worków po cemencie, worków po wapnie oraz lakierowanych katalogów. Papier wkładany do worków musi być czysty - należy usunąć zszywki, metalowe części i plastikowe opakowania.

Do worków na szkło wrzucać można:

Butelki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach, słoiki i pojemniki szklane, butelki po mleku skondensowanym i napojach dla dzieci.

Nie należy tam wrzucać:

Szkła stołowego, ceramiki oraz szkła żaroodpornego, luster, kryształów, szklanek, szkła budowlanego (szyby okienne, szkło zbrojone), szyb samochodowych i szkła okularowego, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych, żarówek, reflektorów, izolatorów, ekranów i lamp telewizyjnych, szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych z pozostałą zawartością. Nie należy tłuc szkła przed wrzuceniem do worka. Trzeba wrzucać czyste opakowania, z których należy zdjąć zakrętki, obręcze, kapsle oraz korki.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.