PARTNER PORTALU
  • BGK

Śmieci w Radomiu powinny być tańsze

  • RadomNews.pl    4 lipca 2013 - 15:12
Śmieci w Radomiu powinny być tańsze

Radomska Platforma Obywatelska chce, by koszty odbioru odpadów w Radomiu były niższe niż te obecne. W związku z tym rozpoczęła akcję plakatową, w której informuje, że za wywóz śmieci można płacić mniej. To odpowiedź na plakaty radomskiego Prawa i Sprawiedliwości, informujące, że autorem nieudolnej ustawy śmieciowej jest rząd.
- Naszym zdaniem plakaty radomskiego PiS-u są czysto propagandowe, a nie informacyjne. Dziś rozpoczynamy swoją kampanię informacyjną. Uważamy, że ustawa śmieciowa jest bardzo dobra, zwłaszcza dla takich miast jak Radom. Nie będziemy wywozić śmieci do lasu, bo każdy z nas będzie płacić za wywóz odpadów i każdemu z nas będzie zależeć na tym, by ta usługa została wykonana. Chcemy zaapelować do władz Radomia, by nie wyciągali od mieszkańców ani złotówki więcej niż jest to konieczne. Można obniżyć cenę za wywóz odpadów o 30 procent - mówi Mateusz Tyczyński z radomskiego PO.

Czytaj też: W 18 gminach nadal nie było przetargu na śmieci

Włodzimierz Kordziński, radny z ramienia PO, zwraca uwagę na sposób informowania i dyskusji na temat ustawy śmieciowej w Radomiu.

- Opozycja chciała rozmawiać na temat cen odbioru śmieci, jednak radomska koalicja PiS-PSL dopiero dwa dni przed sesją Rady Miejskiej, na której mieliśmy dyskutować o ustawie śmieciowej, poinformowała nas o tych kwotach. Od razu spotkało się to z krytyką. Poza tym sposób naliczania cen za odbiór śmieci jest błędny. W tym momencie ceny są naliczane na podstawie metrażu mieszkań, domów. Władze Radomia obawiały się, że gdyby wprowadzili opłatę za wywóz śmieci od osoby, wówczas radomianie zaczęliby przedstawiać dowody na zameldowania gdzie indziej, a nie w Radomiu, by tej opłaty uniknąć. Jednak tutaj chodzi o osoby zamieszkałe w naszym mieście, a nie tylko o te zameldowane - tłumaczy Kordziński.

Radomskie PO podało przykład Kielc. W jaki sposób tam rozwiązano problem ustawy śmieciowej?

- Prezydent Kielc podzielił miasto na 10 okręgów. Ankieterzy chodzili po mieszkaniach i liczyli ludzi. Tam uznano, że system wywozu śmieci naliczany od metrażu jest niesprawiedliwy, krzywdzący. To od samorządowców zależy zmiana tego systemu w naszym mieście - mówi Marcin Kaca z Młodych Demokratów Radom.

Opłata za wywóz śmieci w Radomiu mogłaby ulec zmianie, ponieważ oferty firm wywożących śmieci są niższe, niż się spodziewano, a na dodatek Radkom, który odbiera śmieci z Południa, Borek i Wośników, ma oszczędności za przetworzenie śmieci biodegradowalnych.

- Radkom segreguje odpady. Te, które można odzyskać, są zwolnione od opłat marszałkowskich. Dziwi mnie, że władze miasta nie wzięły tego pod uwagę - mówi radny z radomskiego PO.

Członkowie radomskiego PO rozpoczyna akcję plakatową, w której będzie informować o ustawie śmieciowej.

- Będziemy się starać, by ceny za wywóz śmieci zostały obniżone. Pamiętamy o tym, że władza Radomia zapowiedziała zmianę w cenie za odbiór śmieci, jednak my chcemy, by zostało to zrobione przed 10 sierpnia, a nie później - mówi Tyczyński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Janko, 2013-07-08 08:08:37

    Smieci stały się politycznym polem walki