PARTNER PORTALU
  • BGK

Śmieci w Warszawie na nowych zasadach

  • PAP    2 stycznia 2014 - 07:27
Śmieci w Warszawie na nowych zasadach

W ośmiu stołecznych dzielnicach od 1 lutego 2014 r. zaczną obowiązywać nowe zasady odbioru i zagospodarowywania odpadów komunalnych. Firmy, które odbiorą w nich śmieci od mieszkańców prowadzą inwentaryzację, aby ustalić ile i jakie pojemniki dostarczyć.
Od lutego nowe zasady gospodarowania odpadami obejmą Pragę Północ, Pragę Południe, Rembertów, Wesołą, Wawer, Wilanów, Ursynów i Śródmieście. Reszta dzielnic czeka na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej, która rozpatruje odwołania firm od przetargu śmieciowego. Śmieci ze Śródmieścia odbierze Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania; z obu Prag, Rembertowa, Wesołej i Wawra odpadami zajmie się Lekaro, a z pozostałych dwóch dzielnic - firma Sita.

Rzeczniczka KIO Małgorzata Stręciwilk powiedziała, że na razie nie jest znana data rozprawy. "Izba czeka na opinię biegłego, który na jej wystawienie ma czas do połowy stycznia 2014 r." - dodała.

Czytaj też:  Wpływy z opłat za składowanie odpadów trafią także do gmin

Agnieszka Kłąb z biura prasowego stołecznego ratusza powiedziała, że jeżeli KIO nie wyda orzeczenia przed lutym, to obowiązujący system pomostowy zostanie przedłużony w dzielnicach, gdzie trwa procedura odwoławcza.

Tzw. system pomostowy to hybryda starych i nowych zasad dotyczących gospodarowania odpadami w gminie. Został wprowadzony po nieudanym wdrożeniu przepisów ustawy śmieciowej. Mieszkańcy musieli złożyć deklarację śmieciową i płacić opłatę śmieciową miastu. Z tych pieniędzy magistrat reguluje należności firmom, które nadal, tak jak przed 1 lipca odbierały śmieci od mieszkańców.

Przedsiębiorstwa, które do tej pory wygrały przetargi w konkretnych dzielnicach odwiedzają właścicieli nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, aby ustalić ile i jakie pojemniki dostarczyć do konkretnych posesji. Sprawdzana jest także objętość stojących już kubłów, by określić optymalną częstotliwość ich wywozu. Pojemniki są czipowane, przez co zostaną przypisane do konkretnych adresów. Pozwoli to również sprawdzać czy są opróżniane regularnie oraz "śledzić" śmieci od posesji do przetwarzającego je zakładu.

Firmy odbierające śmieci będą musiały dostarczyć trzy rodzaje pojemników przeznaczonych na odpady: segregowane suche (np. gazety, folia aluminiowa czy puszki), odpady zmieszane (np. odpady kuchenne, zabrudzone plastikowe opakowania) i szkło opakowaniowe (np. butelki po napojach, czy słoiki). W przypadku obiektów gastronomicznych czy targowisk będą wstawiane także pojemniki na bioodpady.

W przypadku domów jednorodzinnych dostarczony zostanie jeden pojemnik na odpady zmieszane oznaczony czarną naklejką. Ponadto, przekazane zostaną worki do segregacji śmieci w odpowiednich kolorach: czerwonym - na odpady segregowane, suche i zielonym - na szkło opakowaniowe.

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Krzysztof Bałanda zapewnił, że firma jest przygotowana do odbioru odpadów (ze Śródmieścia - PAP), a dzielnica została zinwentaryzowana w 95 proc. Zbieranie danych zakończy się w grudniu br. Bałanda dodał, że do końca stycznia firma wystawi w Śródmieściu ok. 15 tys. pojemników na śmieci.

"Posiadamy odpowiednie instalacje do przetwarzania odpadów, tych zmieszanych i posegregowanych. Nasze śmieciarki są też wyposażone w odpowiednie wagi, dzięki czemu istnieje pełna kontrola +nad strumieniem odpadów +, jaki zabieramy i który trafia do dalszego przetworzenia" - powiedział.×
KOMENTARZE (1)

  • ZK1, 2014-01-02 16:50:56

    Czy aby na pewno podane wartości o przepustowości wykazanych instalacji są poprawne? Lekaro 300 tys. ton rocznie, MPO 30 plus 70 oraz 200 tys. ton rocznie to dopiero 600 tys. ton rocznie, a przecież wytwarzanych odpadów w obrębie Warszawy jest dziś dobrze ponad 1 mln ton rocznie, gdzie zostaną przet...worzone pozostałe odpady??  rozwiń