PARTNER PORTALU
  • BGK

Śmieci z Mysłowic pojadą do Sosnowca

  • m-ce24.pl    13 czerwca 2011 - 11:53
Śmieci z Mysłowic pojadą do Sosnowca

W ramach międzygminnego porozumienia, przez co najmniej 10 lat Sosnowiec będzie wyręczać Mysłowice w obowiązku składowania i utylizacji śmieci.
Porozumienie zakłada odbiór odpadów komunalnych z terenu Mysłowic do co najmniej 31 grudnia 2021 roku. Największa część odpadów w ilości około tysiąca ton każdego miesiąca ma trafiać do supernowoczesnego składowiska powstającego w ogromnych wyrobiskach po kopalni Maczki-Bór.

Pozostałe śmieci w dalszym ciągu będą utylizowane w pobliskich wysypiskach w Siemianowicach i Chorzowie.

Czytaj też: Rozwijają gospodarkę odpadami w Sosnowcu

– Miasto nie posiada własnego składowiska, dlatego też zależy nam na współpracy z innymi miastami. Porozumienie ma być rozwiązaniem problemów dotyczących gospodarką odpadów – wyjaśnia Wojciech Król, z mysłowickiego magistratu.

Z propozycją zawarcia porozumienia przy gospodarowaniu miejskimi odpadami wystąpił Miejski Zakład Składowania Odpadów w Sosnowcu, który realizuje gigantyczną inwestycję współfinansowaną przez Unię Europejską.

Projekt zakłada budowę kwatery do składowania odpadów, budowę zakładu obejmującego mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów, kompostownię odpadów zielonych i biodegradowalnych, magazyn odpadów niebezpiecznych i linię przetwarzania odpadów budowlanych oraz demontażu odpadów wielkogabarytowych.

Jak zapewniają władze Sosnowca, śmieci nie wylądują po prostu w ziemi – odzyska się z nich wartościowe metale, skompostuje, wyprodukuje nawozy, gaz, a nawet prąd.

Inwestycja o wartości 80 mln zł została uznana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska za element kluczowy dla gospodarki odpadami Sosnowca i całego województwa. Nowa kwatera ma pomieścić ponad 500 tys. metrów sześciennych odpadów. Będzie gotowa w 2012 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: