PARTNER PORTALU
 • BGK

Śmieci zmienią się w benzynę. Pierwszy taki zakład w Polsce

 • PAP/AT    28 marca 2018 - 07:46
Śmieci zmienią się w benzynę. Pierwszy taki zakład w Polsce
Z odpadów plastikowych produkowane będą komponenty paliw (fot.pixabay.com)

W Polsce ma powstać zakład, w którym produkowane będą komponenty paliw z odpadów.
 • Chcemy, by za dwa lata powstał pierwszy zakład, w którym z odpadów plastikowych produkowane będą komponenty paliw - mówi Adam Hańderek, jeden z twórców ulepszonej metody przetwarzania plastiku w benzynę.
 • Jakość otrzymanego tą drogą produktu odpowiada parametrom norm paliw silnikowych.
 • Pomoże to zagospodarować m.in. zalegający na wysypiskach plastik - podkreśla Hańderek.

Od lat 80. Chiny były największym światowym importerem odpadów - trafiało tam nawet 87 proc. plastikowych odpadów z Europy. Na początku stycznia wszedł jednak w życie zakaz importu do tego kraju 24 rodzajów śmieci, pogrupowanych w cztery kategorie: domowe plastiki, papier niesortowany, różnego rodzaju odpady wydobywcze i z przemysłu tekstylnego.

"Powstał w związku z tym problem, co zrobić z kilkoma milionami ton odpadów, które zostaną" - mówi Adam Hańderek, przedsiębiorca i twórca technologii, która może pomóc w rozwiązaniu choć części tego problemu: chodzi o technologię pozwalającą przetwarzać odpady plastikowe na frakcje paliw płynnych.

"Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch lat powstanie pierwszy zakład przemysłowy, w którym z przetworzonego plastiku produkowane będą komponenty paliw" - ocenia Hańderek.

Jakość otrzymanego tą drogą produktu odpowiada parametrom norm paliw silnikowych. "Nie ma w związku z tym problemu, żeby używać ich jako komponentów tych paliw" - dodaje.

Proces wykorzystywany w technologii opracowanej przez Adama Hańderka i jego współpracowników znany jest od kilkudziesięciu lat. "Problem krył się w tym, że dotychczas stosowaną metodę trzeba było usprawnić" - tłumaczy. Metoda ta - określana mianem termolizy - opiera się na prostej zasadzie: podgrzane do odpowiednio wysokiej temperatury tworzywo sztuczne upodabnia się do węglowodorów, które występują w benzynie, oleju napędowym czy w oleju grzewczym. Istniejące instalacje nie mogą jednak pracować przez cały czas - trzeba je często zatrzymywać, aby je chłodzić i czyścić.

Czytaj też: Spalarnie będą powstawać nawet wbrew zapisom prawa?

"Nasze rozwiązanie pozwala na prowadzenie tego procesu rozkładu tworzyw sztucznych bez żadnych strat, np. osadów czy pojawiania się niepożądanych związków chemicznych w produkcie. To pierwsze takie rozwiązanie na świecie" - podkreśla.

Prace nad projektem ulepszenia technologii depolimeryzacji trwały osiem lat. "Wykonaliśmy aż osiem różnego rodzaju instalacji pilotażowych, w których testowaliśmy różne rozwiązania i w zasadzie cały czas byliśmy niezadowoleni. Dopiero cztery lata temu wpadliśmy na rozwiązanie, które pozwoliło ominąć wszystkie problemy" - opowiada Hańderek.

W pracach nad usprawnieniem procesu przetwarzania plastików w paliwa pomagał również Instytut Chemii Przemysłowej. To z tej instytucji pochodzi opatentowane rozwiązanie, pozwalające na uszlachetnianie niższym kosztem otrzymywanego paliwa tak, aby spełniało normy paliw samochodowych. Jak podkreśla, bardzo istotnym elementem rozwoju technologii jest wkład Przemysłowego Instytutu Motoryzacji "PIMOT" - pionu paliw i biogospodarki. "Analizy produktów procesu i współpraca w zakresie ustalenia parametrów procesu doprowadziły do optymalizacji technologii" - dodaje.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • Księgowy, 2018-03-28 21:42:38

  O Matko!! Wielka Improwizacja trwa. Ministrowie się zmieniają wice ministrowie odchodzą,obieg zamkniety a nowe spalarnie powstaną ,nawet wbrew prawu. Panie Premierze czy w tej gospodarce odpadowej,recyklingu,spalarniach nie można zatrudnić nareszcie fachowca? Jak długo jeszcze ma trwać ta partyzan...tka. Czy naprawdę nie obawiamy się kar z UE " Za Całokształt Osiagnięć"  rozwiń
 • Mówiący jak jest, 2018-03-28 15:56:40

  A co z chlorem z PCW? Co z metalami ciężkimi?
 • mk, 2018-03-28 15:47:04

  Do Jerzy Skwirowski: temat wałkowany od początku lat 90-tych i bez realny efektów, poza co jakiś czas pojawiającymi się "rewelacyjnymi" wynalazkami. Przed rodzimymi inwestorami będzie jednak wielki zakład w Rotterdamie: waste-management-world.com/a/enerkem-to-lead-consortium-to-develop-was...te-to-chemical-project-in-rotterdam  rozwiń