PARTNER PORTALU
 • BGK

Śmieci znikną z miast

 • PAP    20 września 2013 - 09:23
Śmieci znikną z miast

W weekend w kilkunastu miastach organizacje pozarządowe, szkoły i instytucje będą organizowały zbiórki starych telefonów komórkowych, akcje sprzątania terenów zielonych czy plaż. Wszystko to z okazji 20-lecia największej ekologicznej akcji w Polsce - sprzątanie świata.
Jak powiedziała Agnieszka Wieczorek z Fundacji Nasza Ziemia, która organizuje wielkie sprzątanie, przygotowano 20 imprez w całej Polsce. Finał akcji odbędzie się w Warszawie. Z okazji jubileuszu organizowane będą pikniki, akcje edukacyjne, happeningi artystyczne czy akcje sprzątania zbiorników wodnych przez nurków.

W piątek akcja ruszy m.in. w Mikołowie k. Katowic, w Tyczynie k. Rzeszowa, Wałbrzychu, w Giżycku czy w Białogardzie. Przez trzy dni sprzątanie będzie trwało w Piasecznie, Poznaniu i w Warszawie. W weekend ekolodzy zapraszają także do Wrocławia i Ostrowca Świętokrzyskiego.

Czytaj też: Z czego ekologiczne miasta są najbardziej dumne

Aktywistka zapewnia, że akcja sprzątania świata przynosi rezultaty. "Zmienia się świadomość ekologiczna Polaków. Akcja zaczęła się 20 lat temu, spora część dzisiejszych dorosłych pamięta jeszcze ze szkoły akcje zbierania śmieci. Widać, że zapadło w pamięć, że warto coś robić" - podkreśliła.

Wieczorek dodała, że w tym roku sprzątaniu świata towarzyszy hasło "Odkrywamy czystą Polskę". "Wydaje nam się, że powoli można odchodzić od akcji poświęconej stricte sprzątaniu. Może warto skupić się bardziej na działaniach edukacji ekologicznej, aby poznawać i zobaczyć czystą Polskę, zobaczyć, co się zmieniło" - powiedziała.

Fundacja Nasza Ziemia zwraca uwagę, że tegoroczne hasło ma związek także z ustawą śmieciową. Ekolodzy wskazują, że po ponad dwóch miesiącach, które minęły od uruchomienia nowego sytemu odbioru i zagospodarowywania odpadów, nie wszędzie działa on sprawnie. Dodają, że w wielu miejscach Polski stopień akceptacji dla zmian jest bardzo niski.

Według Fundacji powodem takiej sytuacji są zbyt ogólne przepisy ustawy, które spowodowały, że wiele gmin nie przeprowadziło kampanii informacyjno-edukacyjnej. "Przyznają to tak samorządy, jak firmy gospodarujące odpadami, że bez informacji i edukacji trudno będzie osiągnąć wymagane ustawą wskaźniki w zakresie odzysku i recyklingu odpadów, czy redukcji masy odpadów ulegających biodegradacji, kierowanych do składowania" - podkreślili ekolodzy.

Wskazali również na zbyt ogólne potraktowanie w ustawie kwestii regulacji opłat za śmieci segregowane i niesegregowane, które muszą nakładać gminy. "Stawki te niewiele się różnią, a to z kolei nie motywuje mieszkańców do prowadzenia segregacji" - zaznaczyli aktywiści. Ich zdaniem do segregacji śmieci nie zachęcają też skomplikowane wymagania, jakie na mieszkańców w tej sprawie nakładają samorządy.

W czwartek minister środowiska Marcin Korolec zapowiedział nowelizację ustawy. Jak podkreślił rzecznik resortu Paweł Mikusek, fundacja będzie miała możliwość zgłaszania swoich uwag w ramach konsultacji społecznych.

"Wejście w życie dużej zmiany, przejęcie odbioru śmieci przez gminy, wiązało się oczywiście z trudnościami, które były głośno dyskutowane. Warto jednak przypomnieć badanie CBOS z czerwca br., które wskazywało, że Polacy są przekonani co do celów ustawy, m.in. do segregacji odpadów" - dodał.

Mikusek zaznaczył, że za działania informacyjno-edukacyjne odpowiedzialne są przede wszystkim samorządy. "Przyjęte przez poszczególne gminy zasady różnią się między sobą w zależności od rodzaju dostępnej infrastruktury. Dlatego zadaniem każdej gminy jest dostarczanie mieszkańcom rzetelnych, sprawdzonych informacji, które przyniosą odpowiedź na pytanie, co i jak sortować, oraz pozwolą mieszkańcom zrozumieć istotę wprowadzonych zmian" - dodał.

Rzecznik przypomniał, że resort wspiera samorządy w polityce informacyjnej. Gminy od ministerstwa dostały m.in. ulotki, plakaty, przewodniki i poradniki. Udostępniona została również zakładka na stronie internetowej ministerstwa, która dedykowana jest dla pracowników urzędów gmin. Powstały również ogólnodostępne strony skierowane dla mieszkańców jak np. portal www.naszesmieci.pl, www.ekodzieciaki.pl i www.ekoszyk.com.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Maximus Seregatus, 2013-09-29 20:02:17

  Śmieci znikają po mistrzowsku - patrz w google.pl hasło "bezbłędnie do kosza"