PARTNER PORTALU
 • BGK

Śmieciarki obowiązkowo z GPS-em

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    21 lutego 2013 - 07:39
Śmieciarki obowiązkowo z GPS-em

Systemy nawigacji satelitarnej na śmieciarkach? Tak, to nowy obowiązek firm zajmujących się zbieraniem odpadów. Zgromadzone dzięki GPS-om dane zostaną wykorzystane w czasie kontroli.
W życie weszło rozporządzenie ministra środowiska w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (Dz.U. z 2013 r., poz. 122). Nowy akt prawny wpisuje się w zmiany, które zajdą w samorządach od 1 lipca br. w zakresie zarządzania śmieciami. A lista wymogów jest długa.

Czytaj też:  Co jak system śmieciowy finansowo się nie zepnie?

Jak mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami rozporządzenie jest dobrze napisane. Obowiązków dla firm odbierających odpady jest sporo, ale to wpisuje się w politykę uszczelniania całego systemu zarządzania odpadami. Więcej ograniczeń i obowiązków pozwoli lepiej panować nad strumieniem śmieci.

Lipiec tego roku to początek rewolucji śmieciowej. W jej efekcie zmian nie unikną firmy dotąd zajmujące się taką działalnością lub wpisane do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych - informuje "DGP" - Muszą przystosować się do nowych przepisów już w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie wspomnianego rozporządzenia, czyli do połowy maja.

Czytaj też:  Apel wysłuchany. Będzie większa swoboda w ustalaniu opłat za śmieci

Za najbardziej uciążliwy, ale jednocześnie najważniejszy obowiązek należy uznać posiadanie bazy magazynowo-transportowej (par. 2 rozporządzenia). To swoiste zaplecze techniczne firmy ma być ulokowane w odległości nie większej niż 60 km od granicy gminy, w której działa dane przedsiębiorstwo - donosi "DGP."

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • ;-), 2013-02-22 12:02:40

  Bez GPS nie znajdą śmietnika????
 • GUS-NIK, 2013-02-22 11:42:22

  ma rację "statystyczne kłamstwo" - że, to kłamstwo jakoby Polska jest najlepsza jeśli idzie o odpady w Europie!
 • statystyczne kłamstwo, 2013-02-22 08:33:01

  Statystyka to klamstwo! Wszelkie odpady spalone, przetworzone na RDF, kompostowane, itp...w całej Europie nie są wykazywane jako odpady do składowania. Tak jak i produkty powstałe np, ze spalania paliwa alternatywnego, czyli popiół. My cały czas wykazujemy wszystkie odpady odebrane jako przeznaczo...ne do skladowania. I stąd Polak wytwarza 210 -300 kg odpadów, a niemiec tylko 2...a tak naprawdę to ok 500 kg. Tylko to co mu odbiorą i spala nie liczy się!!!  rozwiń