PARTNER PORTALU
 • BGK

Śmieciarki zablokowały ulice Poznania

 • PAP    8 listopada 2013 - 12:12
Śmieciarki zablokowały ulice Poznania

Kilkadziesiąt śmieciarek zablokowało w piątek ulicę przed siedzibą związku międzygminnego, który organizuje zagospodarowanie odpadów w Poznaniu i ośmiu okolicznych gminach.
Przed budynkiem Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP) pikietowało kilkudziesięciu związkowców.

"Domagamy się uszanowania naszych miejsc pracy i lepszego egzekwowania prawa wobec firm startujących w przetargu odpadowym. Uważamy też, że w przetargu warunki odbioru odpadów, mówiące o zbiórce śmieci w śródmieści raz w tygodniu, są nierealne" - powiedział szef NSZZ "Solidarność" w firmie Remondis Sanitech Ryszard Skrzypczak.

Czytaj też: TK sprawdzi ustawę śmieciową

Firma Remondis Sanitech nie wygrała przetargu m.in. na zagospodarowanie odpadów w sześciu sektorach, na które podzielone zostało śródmieście Poznania. Jej oferta była kilkukrotnie droższa od zaproponowanej przez konkurencję. Bez tego zlecenia firma będzie musiała ograniczyć działalność i zwolnić pracowników.

W tych sześciu śródmiejskich sektorach przetarg nie został jeszcze prawomocnie rozstrzygnięty; firma, która go wygrała nie udowodniła ostatecznie, czy ma w Poznaniu bazę logistyczno-magazynową.

"Trwa postępowanie przetargowe, jeżeli firma FB Serwis, która wygrała przetarg udowodni, że spełnia wymogi przetargowe, to podpiszemy z nią umowę, w przeciwnym wypadku przetarg zostanie unieważniony i rozpiszemy następny" - powiedział po proteście dziennikarzom dyrektor biura Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej Przemysław Gonera.

Odnosząc się do zarzutów, że odbiór odpadów raz w tygodniu ze śródmieścia Poznania jest zbyt rzadki Gonera powiedział, że to jest "minimalna częstotliwość i w gestii zbierającego odpady jest to, czy będzie to robił częściej czy nie".

Tzw. ustawa śmieciowa od 1 lipca br. nałożyła na gminy obowiązek przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi na swoim terenie. Gminy są m.in. zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

W Poznaniu i ośmiu okolicznych gminach, w których mieszka 715 tys. mieszkańców, nowy system organizuje Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP). GOAP podzielił cały podległy mu obszar na 22 sektory.

Dotychczas umowy na wywóz śmieci podpisano w sześciu sektorach, w kolejnych dziesięciu ogłoszono ponowny przetarg, a dla sześciu obejmujących śródmieście Poznania postępowanie przetargowe trwa.

Obecnie w Poznaniu i okolicach obowiązuje okres przejściowym - odpady do końca roku wywożą firmy, które obsługiwały wywóz śmieci przed wejściem w życie tzw. ustawy śmieciowej i zgodziły się robić to dalej.

Według urzędników GOAP ostateczne rozstrzygnięcie wszystkich przetargów może nastąpić w pierwszym kwartale 2014 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.