PARTNER PORTALU
  • BGK

Śmieciowa rewolucja namiesza na rynku

  • Przegląd prasy/PAP/Puls Biznesu    21 października 2011 - 06:37
Śmieciowa rewolucja namiesza na rynku

Zmiana prawa pozytywnie przełoży się na wyniki firm recyklingowych. Czeka je jednak konsolidacja.
Za ponad dwa miesiące wejdzie w życie tzw. ustawa śmieciowa, czyli nowela ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – donosi „Puls Biznesu”.

Czytaj też: Śmieciowa rewolucja oczyści Polskę?

Przewiduje ona m.in. przejęcie przez gminy obowiązku gospodarowania odpadami. Dla ich mieszkańców oznacza to nakaz segregacji śmieci, a dla firm recyklingowych – większy strumień surowca i możliwość większych zysków.

Czytaj też: Kraszewski: ustawa śmieciowa korzystna dla mieszkańców

”Zakładamy, że faktycznie strumień odpadów będzie większy, ale za tym nie musi iść jakość zbieranego surowca. W przypadku szkła powinno ono trafiać do firm recyklingowych już posegregowane. Jeśli tak nie będzie, automatycznie będą rosły nam koszty” – mówi Zygmunt Lula, prezes Recykling Centrum.

Czytaj też: Rozwiane wątpliwości w sprawie śmieci

Według przedstawicieli branży, ustawa ma też pewne minusy. „Teraz gminy będą wybierać w przetargach firmy do odbioru odpadów. W efekcie małe rodzinne przedsiębiorstwa mogą mieć problem z wygrywaniem postępowań i może dojść do ich przejęcia przez większe firmy” – uważa Zygmunt Lula. Także Adam Krynicki, prezes giełdowej firmy Krynicki Recykling, jest przekonany, że branżę czeka konsolidacja – pisze „Puls Biznesu”.

Czytaj też: Śmieci na głowie gmin

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Olek, 2011-10-24 23:33:56

    Życie jest jedno. Dobre zdrowie to największy skarb.Śmietnik jaki robimy w organizmie przez spalanie starych butów, plastików i innych toksycznych świństw nie chcemy uporządkować np. płacimy ponad dwukrotną cenę za litr oleju opałowego w stosunku do ceny w Niemczech przy prawie trzykrotnie niższych ...płacach.Chcemy wysyłać kontrole kto czym pali. Większej bzdury wymyślić się nie da, jedną już wymyślono podnosząc cenę oleju opałowego by zlikwidować jego wykorzystanie do silników spalinowych. W życiu likwidować należy przyczyny a nie skutki.  rozwiń