PARTNER PORTALU
  • BGK

Śmieciowa rewolucja w Bezrzeczu

  • www.Bezrzecze24.pl    26 lipca 2012 - 12:03
Śmieciowa rewolucja w Bezrzeczu

W ciągu najbliższego roku, wszystkich mieszkańców Bezrzecza czeka rewolucja w sposobie pozbywania się odpadów z nieruchomości.
W myśl wprowadzonej przez Sejm zmiany ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wszystkie miasta i gminy w Polsce, w tym także gmina Dobra, będą musiały najpóźniej do 30 czerwca 2013 roku wprowadzić nowy system gospodarki odpadami.

Zgodnie z ustawą, wszelkie śmieci znajdujące się w Bezrzeczu i innych miejscowościach gminy Dobra staną się własnością gminy, na którą spadnie obowiązek podpisania umowy z firmą wywożącą odpady z nieruchomości oraz ustalenie stawki opłat za ich odbiór i zagospodarowanie. Do tej pory to właściciele działek podpisywali indywidualne umowy z wybranymi przez siebie przedsiębiorcami. W myśl nowej ustawy, rola mieszkańców sprowadzi się tylko do wniesienia odpowiedniej opłaty do kasy gminy.

Ustawodawca spodziewa się, że w ten sposób znacząco poprawi się stan środowiska: znikną dzikie wysypiska oraz zwyczaj wyrzucania odpadów do rowów i podrzucania śmieci sąsiadowi. Ponieważ wszyscy będą płacić specjalny podatek, nielegalne pozbywanie się śmieci przestanie się opłacać. Możliwe będzie również zmniejszenie przez gminę „opłaty śmieciowej” osobom, które zobowiążą się do segregacji wytwarzanych przez siebie odpadów.

W Urzędzie Gminy Dobra trwają obecnie prace nad ustaleniem sposobu wyliczania opłat dla mieszkańców. Ustawa dopuszcza bowiem uzależnienie stawki od jednego z czterech wskaźników:

liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość,
ilości zużytej wody na danej nieruchomości,
powierzchni lokalu mieszkalnego,
istnieje również możliwość określenia odgórnie jednej stawki opłaty dla gospodarstwa domowego.

Co ciekawe, istnieje duże prawdopodobieństwo, że system utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Dobra opracują urzędnicy z... Kołbaskowa. Wolę zawarcia porozumienia między dwiema gminami, Rada Gminy Dobra wyraziła na ostatniej przed wakacjami sesji, przyjmując przygotowaną w tym celu uchwałę.

Nowy system powinien zacząć funkcjonować od 1 lipca 2013 roku. Do tego czasu gmina Dobra powinna podpisać umowę z firmą, która wygra przetarg na odbiór odpadów ze wszystkich nieruchomości na terenie gminy. O skuteczności nowych przepisów w walce z dzikimi wysypiskami śmieci, a także o ich wpływie na koszt wywożenia śmieci z terenu nieruchomości, dowiemy się więc już niebawem.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.