PARTNER PORTALU
  • BGK

Śmieciowa rewolucja w Konstancinie

  • www.Konstancin24.eu    3 lutego 2012 - 12:58
Śmieciowa rewolucja w Konstancinie

Precyzyjne określenie kwoty tzw. podatku śmieciowego, który w połowie 2013 roku zacznie obowiązywać w Konstancinie, nie jest jeszcze możliwe, ponieważ wymaga to dokładnych obliczeń.
Weszła w życie znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która do lipca 2013 r. ma zrewolucjonizować gospodarkę odpadami, wprowadzając m.in. obowiązkowy podatek śmieciowy. Wszystkie samorządy mają jeszcze niecałe półtora roku, by wprowadzić nowe przepisy i przejąć obowiązek odbioru odpadków od mieszkańców. Władze Konstancina-Jeziorny jeszcze nie przygotowały koncepcji zmian.

Czytaj też: Ważne terminy dla ustawy śmieciowej

Ustawodawca dał samorządom 18-miesięczny okres przejściowy, podczas którego gminy muszą wypracować nowy system gospodarki odpadami. Mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego produkują ponad 45 tys. ton śmieci, z czego kilkanaście tysięcy ton powstaje w gminie Konstancin-Jeziorna. Teraz każdy z mieszkańców musi mieć podpisaną umowę z prywatną firmą, która odpłatnie odbiera od niego określoną ilość odpadków.

Czytaj też: Za zmianą w śmieciowej ustawie muszą iść zmiany w głowie

Niestety nie jest to doskonały system, ponieważ nie narzuca ilości śmieci. Prowadzi to do tego, że wielu mieszkańców gminy płaci np. za jeden worek, a reszty śmieci nielegalnie pozbywa się na własną rękę. Nieczystości z prywatnych posesji w najlepszym wypadku są podrzucane pod miejskie kosze i osiedlowe śmietniki (koszty ich wywozu ponoszą wtedy lokatorzy lub miasto). Zdarza się również, że ludzie, chcąc oszczędzić, zakopują odpadki, palą je lub wyrzucają na opuszczone posesje, do lasu lub na pola. Mimo że dzikie wysypiska co jakiś czas są usuwane przez służby miejskie lub przez mieszkańców gminnych sołectw czy też leśników, ciągle przybywają nowe. Jest to ogromny problem, a nielegalne śmietniska nie są najlepszą wizytówką uzdrowiska.

Nowe przepisy mają sprawić, że nikomu nie będzie się opłaciło wyrzucać śmieci do lasu. Każdy z mieszkańców zapłaci bowiem ujednoliconą opłatę, uwzględniającą m.in. powierzchnię działki, domu oraz liczbę mieszkańców i będzie mógł oddać wszystkie śmieci. Inne opłaty będą musieli płacić przedsiębiorcy i mieszkańcy osiedli.

Precyzyjne określenie kwoty tzw. podatku śmieciowego, który w połowie 2013 roku zacznie obowiązywać również w Konstancinie, nie jest jeszcze możliwe, ponieważ wymaga to dokładnych obliczeń. Jednak biorąc pod uwagę podobne systemy funkcjonujące już w niektórych gminach w kraju, opłata miesięczna będzie się wahała od kilku do kilkunastu złotych. Średnie opłaty mogą więc być niższe niż obecne koszty „uczciwej” współpracy z firmą wywozową. Jednak nim podatek wejdzie w życie (jego wysokość ustali rada miejska) samorząd musi przygotować się na zmiany.

Gmina przejmie odpowiedzialność za odpadki od wszystkich mieszkańców. Jednak ich odbiór będzie powierzony jednej lub kilku firmom, które samorząd wybierze w przetargu. Dzięki wpływom z nowego podatku samorządy będą również mogły zbudować zakłady przetwórstwa lub utylizacji odpadków.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Beata Kwiatkowska, 2012-02-03 15:37:50

    Muszę sprostować zapisy związane z godzinami pracy mobilnych punktów selektywnej zbiórki: otóż zbiórka odbywa się w soboty ale w godz. 8-11 i 13-16 a nie 8-11 i 12-16. Na osiedlu Grapa i w Skolimowie godziny zostały podane prawidłowo. Szczegółowy harmonogram zbiórki jest już opublikowany na stronie ...internetowej Urzędu. Plakaty dot. zbiórki są rozwieszone na terenie gminy (boczne ściany wiat przystankowych).  rozwiń