Śmieciową ustawę można było poprawić znacznie lepiej

Samorządowcy narzekają, że zgłaszane przez nich postulaty nie zostały w pełni uwzględnione przez sejmową podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku w gminach.
Śmieciową ustawę można było poprawić znacznie lepiej

- Z przykrością odnotowujemy, że podniesione przez nas krytyczne uwagi mające na celu udoskonalenie zgłaszanych propozycji legislacyjnych, a przez to stworzenie optymalnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, pozwalające osiągnąć cele wyznaczone przez prawodawstwo unijne. nie zostały w pełni uwzględnione przez sejmową podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw o utrzymaniu porządku w gminach – piszą w stanowisku Regionalne Organizacje Samorządowe współtworzące Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych.

Czytaj: Senat wniesie do sejmu projekt nowelizacji ustawy o odpadach

Zdaniem samorządowców nie uwzględniono przede wszystkim postulatu zapewnienia gminom możliwie dużej swobody w kształtowaniu ram prawnych i organizacyjnych nowego systemu gospodarki odpadami.

Czytaj: RIO odpowiada jak wykorzystać nadwyżkę z opłat za śmieci

Zamiast tego proponuje się usztywnienie pewnych przepisów w sposób ograniczający samodzielność jst – podkreślają samorządowcy.

Członkowie OPOS-u negatywnie oceniają także całkowite uniemożliwienie  prowadzenie mobilnych  punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Ich zdaniem błędem jest także przyznanie ministrowi środowiska kompetencji do określania w drodze rozporządzenia dodatkowych frakcji odpadów podlegającej selekcji w skali całego kraju.

Rozwiązanie takie może zdestabilizować wypracowane w gminach rozwiązania, generując dodatkowe koszty, które pokryć będą musieli właścicieli nieruchomości.

Całość stanowiska TUTAJ

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Tak, ale do tego trzeba mieć wiedzę, nie tylko władzę. Rację mają samorządy.

NiT, 2014-08-12 08:56:08 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE