Śmieciowe absurdy: segregowane czy nie, płacą tyle samo

• W raciborskim magistracie głowią się, jak załatać dziurę finansową w gospodarce odpadami, spowodowaną brakiem opłat śmieciowych od ponad 6 tys. mieszkańców.
• Rozwiązaniem jest oczywiście podwyżka, pytanie na jakich zasadach?
Śmieciowe absurdy: segregowane czy nie, płacą tyle samo
W RIPOK w Raciborzu nie ma znaczenia czy odbiera się tam odpad segregowany czy nie, opłata jest taka sama (www.pios.gov.pl)

Koszty obsługi systemu wynoszą w Raciborzu ok. 9,5 mln zł. Mieszkańcy mają wpłacać do systemu 7 mln zł, a podmioty gospodarcze 2,5 mln zł. Po ostatniej podwyżce opłaty (z 9 na 12 zł) z raciborskiego systemu „wypisało się” jednak ponad tysiąc osób, dziura finansowa wynosi już 800 tysięcy złotych - informuje portal nowiny.pl.

Absurd posegregowany

Poszukując rozwiązania radny Franciszek Mandrysz zaproponował by podwyższyć opłatę za niesegregowane śmieci, w ten sposób miasto miałoby zaoszczędzić na kosztach składowania odpadów w instalacji (RIPOK w Dębiczu). Wiceprezydent Wojciech Krzyżek wyjaśnił jednak, że w RIPOK nie ma znaczenia, czy odbiera się tam odpad segregowany czy... nie.

Jeśli to prawda, to oczywisty absurd. Naszym zdaniem to nawet absurd podważający sens segregacji w ogóle.

14 złotych to mus?

Poszukiwania systemu opłat, który zapewniłby lepszą ściągalność trwają jednak w Raciborzu dalej: prezydent Mirosław Lenk zaprezentował propozycję opartą na danych o powierzchni mieszkalnej. Stosują ją np. w Gliwicach i we Wrocławiu.

Sam prezydent przyznał jednak, że ten system niesie ze sobą niebezpieczeństwo, że podwyżki dotkną samotnych raciborzan, w podeszłym wieku. Jak przyznał nawet dwukrotnie więcej mogliby zapłacić właściciele domów jednorodzinnych – piszą nowiny.pl. Już dzisiaj mówi się, żeby aby system się samofinansował w Raciborzu opłata powinna wzrosnąć do 14 zł od mieszkańca.

Reforma nie działa?

Przykład Raciborza jest kolejnym dowodem na to, że po trzech latach od wprowadzenia reformy śmieciowej pojawiają się problemy, przed którymi przestrzegało wielu fachowców. Gwałtownie rośnie ilość odpadów (bo mieszkańcy płacąc ryczałtem nie mają motywacji do oszczędzania), rosną koszty, rosną oczekiwania firm, z usług których korzystają samorządy, do tego ujawniają się kolejne absurdy jak ten z opłatami obowiązującymi w RIPOK w Dębiczu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (9)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do w.potega@neostrada.pl: no właśnie - dlaczego Pierwiastku nie chcesz kontroli obywateli "nad śmieciami, rozliczeniami i naszym środowiskiem"... Dlaczego?....

Why/Warum, 2016-10-26 11:27:46 odpowiedz

Czyli brakuje rozliczeń opartych o fakty. Na fałszu nie można zbudować jakichkolwiek wartościowych konstrukcji. Potrzebujemy kontroli obywateli nad ich śmieciami, rozliczeniami i naszym środowiskiem, ale pierwiastek nie chce tego. Dlaczego?

w.potega@neostrada.pl, 2016-10-26 10:28:22 odpowiedz

Czy wszystkie odpady komunalne odbierane od wytwórców: - od osób fizycznych tj. od „Kowalskich” - od pozostałych wytwórców są od nich odbierane i bezpośrednio wiezione na składowisko odpadów? NIE wszystkie!!! A jeżeli tak, to: - ile odpadów w ogóle trafia na SKŁADOWISKO? - kiedy i kto do ...kalkulacji wlicza OPŁATĘ ZA SKŁADOWANIE? - czy w kosztach odpadów kierowanych do MBP (i innych instalacji) są ukryte OPŁATY ZA SKŁADOWANIE? - czy w kosztach odpadów kierowanych do SPALARNI są ukryte OPŁATY ZA SKŁADOWANIE? - czy w odbieraniu odpadów komunalnych jest konkurencja tzw. FIRM ŚMIECIOWYCH czy też jest MONOPOL? - czy FIRMY ŚMIECIOWE odbierające odpady komunalne od wytwórców mają możliwość wożenia do tańszej instalacji np. MBP albo SPALARNI? - czy w przetargu, a dokładniej w specyfikacji SIWZ jest już WSZYSTKO USTALONE i jest „po ptokach”? Jednostkowe stawki opłaty ZA UMIESZCZENIE ODPADÓW NA SKŁADOWISKU w 2017 roku są podane w: Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2017 (M.P. 2016 poz. 718) rozwiń

Stanisław z Białegostoku, 2016-10-26 00:02:59 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE