PARTNER PORTALU
 • BGK

Śmieciowe poprawki dobre, ale nie do końca

 • GK    27 grudnia 2012 - 11:23
Śmieciowe poprawki dobre, ale nie do końca

Senackie poprawki do ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach odpowiadają na wiele zgłoszonych przez samorządy problemów, ale nie wypełniają wszystkich postulatów – uznał Związek Miast Polskich.
Na posiedzeniu zarządu ZMP uznano, że zgłoszone poprawki dają samorządom większą swobodę w kwestii gospodarowania odpadami, umożliwiając m.in. wprowadzanie różnych metod ustalania opłat dla poszczególnych części obszaru gmin czy zwolnienia przedmiotowe - gmina może obniżyć stawki w ramach jednej metody, którą wybierze dla pewnej grupy mieszkańców.

Czytaj też: Apelują do Tuska o przesunięcie ustawy śmieciowej

Podkreślono jednak, że nie został zmieniony najważniejszy przepis dotyczący obligatoryjnych przetargów dla gminy na odbieranie odpadów komunalnych, kiedy posiada ona własne przedsiębiorstwo.

Czytaj też: Większa swoboda w kwestii gospodarki odpadami

W ostatnim czasie, prezes ZMP wysłał pismo do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o szybkie rozważenie wniosku Rady Miasta Inowrocławia, gdyż dotyczy on kilkuset JST w Polsce.

Czytaj też: Po krytyce premiera w opłacie za śmieci uwzględnią liczbę osób w mieszkaniu

Jak informuje Związek Miast Polskich, w trakcie dyskusji na temat tej ustawy padały ostre słowa krytyki, ale też głosy sugerujące, że choć należy ją poprawić, to jednak idzie ona w dobrym kierunku. Podawano przy okazji przykłady dobrze dopracowanych zagranicznych rozwiązań, które np. uwzględniają przy metodzie ustalania stawek czynniki socjalne - liczebność gospodarstw domowych.

Czytaj też: Gminy nie będą nękane w sprawie śmieci

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • 777, 2012-12-28 11:07:24

  Widzac lokalne układy i układziki, powszechne "dotacje" dla kandydatów przez lokalne i bardzo lokalne firmy, kolesiostwo i nepotyzm w miastach....jestem za zniesieniem samorządu terytorialnego. Wybory na poziomie powiatu, ewentualnie województwa z jednomandatowych okregów - to może bym i... przyjał, ale w miastach i gminach zarządy powoływane przez starostów powiatowych!  rozwiń
 • Stary-Gniewny, 2012-12-28 10:19:01

  POpieram młodego-gniewnego - POwszechne zarządy komisaryczne w gminach - to jest to!
 • młody-gniewny, 2012-12-28 09:59:28

  ZMP i inni działacze np. prezes spólki komunalnej w Zywcu przez całe lata walczyli by samorządy przejeły władzę nad odpadami. Tworzyli ustawę, .... i teraz nagle po 16 miesiącach od podpisania jej przez Prezydenta obudzili się!!! Przecież to jest żenujące. Czas zmienić tych wszystkich wójtów, bu...rmistrzów, prezydentów miast na nowych ludzi spoza ukladów, bo dzisiaj to zasiedziałe ramole!!! myslące tylko o stolku!!!  rozwiń