Śmieciowe przetargi się spóźniają

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 27-02-2013
  • drukuj
Gminy, które do końca miesiąca nie ogłoszą konkursów na wywóz nieczystości, raczej nie zdążą wybrać firm w ustawowym terminie.
Śmieciowe przetargi się spóźniają

Wiele gmin nie ma jeszcze przygotowanej specyfikacji przetargowej, a przetargi tego typu mogą zabrać sporo więcej czasu, niż wynosi średnia statystyczna - uważa „Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też: Trzeba przesunąć wdrożenie ustawy śmieciowej

Samorządowcy muszą się liczyć z błędami w specyfikacjach, które w najgorszym razie mogą nawet oznaczać konieczność unieważnienia przetargu. Prawie pewne są też odwołania przedsiębiorców, co spowoduje kolejne opóźnienia.

Samorządy, które nie wyrobią się w terminie, muszą liczyć się z karą od 10 tys. do 50 tys. zł.

Nie do końca wiadomo, kto zajmie się odbiorem śmieci, jeśli gminy nie dochowają terminu, a mieszkańcy już wypowiedzą dotychczasowe umowy - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (7)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ustawa o zmianie w ustawie o utrzymaniu czystości i porzadku w gminach iniketórych innych ustaw Dz. U. 2011 nr 152, poz. 897 wyraznie mówi, ze ustawa wchodzi w zycie 1 stycznia 2012 roku. 18 miesięcy od 1 stycznia 2012 jest 1 lipca 2013. A od kiedy i za co jest ktoś karany to inna sprawa. inna s...prawa to tez to, że gminy wszystkie uchwaly miały podjąć do dnia 31 grudnia 2012. rozwiń

znawiec, 2013-02-27 17:58:04 odpowiedz

Art. 6c. 1. Gminy są obowiązane do zorganizowania (a nie wybrania) odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Art. 6d. 1. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest obowiązany zorganizować przetarg na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli... nieruchomości, o których mowa w art. 6c, albo przetarg na odbieranie i zagospodarowanie tych odpadów. a art. 9z. 4 czyli kara za brak organiacji przetargu wchodzi w życie z dniem 1 lipca, przetarg musi musi zorganizowany do 1lipca. rozwiń

Głośny sprzeciw!!!, 2013-02-27 12:21:10 odpowiedz

@ Głośny sprzeciw!!! - w którym artykule ustawy jest napisane, że do 1 lipca nalezy oglosic przetarg. Bo o ile pamietam, zapis z ustawy brzmi: 18 miesięcy od wejścia w życie gminy muszą wprowadzić nowy system. Ustawa weszla w zycie 1 stycznia 2012.

znawiec, 2013-02-27 10:01:51 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE