PARTNER PORTALU
  • BGK

Śmieciowy Big Brother

  • Przegląd prasy/PAP/Metro    12 września 2011 - 07:29
Śmieciowy Big Brother

GPS w każdej śmieciarce, kamery przy pojemnikach na odpady, infolinia, gdzie można zgłaszać dzikie wysypiska. Ten śmieciowy Big Brother to sposób na nielegalne podrzucanie śmieci.
A proceder jest nagminny, bo firmy by sprostać konkurencji zaniżają ceny, a śmieci wywożą do lasu zamiast na wysypisko – stwierdza „Metro”.

Czytaj też: Poprawki dotyczące opłat za odpady

Ma to ukrócić rozporządzenie ministra środowiska określające warunki, które musi spełniać firma, żeby odbierać i wywozić nieczystości. Według projektu, jednym z nich będzie montowanie GPS w każdej ciężarówce.

Czytaj też: Kraszewski: ustawa śmieciowa korzystna dla mieszkańców

Jak tłumaczy resort środowiska, dzięki temu będzie można sprawdzić czy śmieci są wywożone na wysypiska, do sortowni czy spalarni, czy też w miejsca niedozwolone. Firma będzie musiała monitorować trasy swoich wozów i przechowywać dane przez 5 lat. Rozporządzenie ma wejść w życie od stycznia przyszłego roku.

Czytaj też: Obowiązki gmin ws. śmieci krok po kroku

Śmiecą nie tylko firmy, ale też sami mieszkańcy. Rzeszów jako pierwsze miasto w Polsce ustawiło kamery przy „dzwonach” na posegregowane śmieci. „Na nagraniach można rozpoznać twarz i numer rejestracyjny auta. Często podjeżdżają z odpadami samochody z najwyższej półki. Wysyłamy właścicielom 500-złotowe mandaty” – mówi rzecznik prezydenta miasta Maciej Chłodnicki.

Inne miasta nie zamierzają iść tropem stolicy Podkarpacia. Ale mają inne pomysły. Np. w Krakowie uruchomiono specjalny telefon, gdzie mieszkańcy mogą zgłosić, że natknęli się na dzikie wysypisko.

Całkowicie problem dzikich wysypisk ma zlikwidować ustawa śmieciowa, zgodnie z którą wszyscy obowiązkowo będziemy płacili gminie za wywóz śmieci. Podrzucanie odpadów ma się wtedy przestać opłacać. Ale te regulacje zaczną działać dopiero w styczniu 2013 roku – pisze „Metro”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Roxanna, 2011-09-12 11:28:05

    Co za paradoks! Jest dokładnie na odwrót: dopóki za wywóz smieci będzie się płacić, będą one wyrzucane do lasów i we wszelkie mozliwe miejsca. Płacić powinno się ludziom za przynoszenie posegregowanych smieci (w tym zielenin na kompost) w wyznanczone miejsca w kazdym osiedlu!!! Wtedy problem smiec...i zniknie natychmiast! PIENIĄDZE W ZAMIAN ZA ŚMIECI!  rozwiń