PARTNER PORTALU
  • BGK

Śmierdzący problem stolicy

  • Przeglad prasy/Życie Warszawy    25 października 2010 - 08:25

Wysypisko w Łubnej przestaje przyjmować śmieci. Rozbudowa spalarni się odwleka. Czy od nowego roku Warszawę czeka nas drugi Neapol?
Jeśli parlament zmieni przepisy, to w przyszłym roku samorządy staną się właścicielami wszystkich śmieci. Czy Warszawa jest na to przygotowana? Eksperci od ochrony środowiska uważają, że nie. Stolica ma gigantyczny śmieciowy problem, za który warszawiacy zapłacą z własnych kieszeni – uważa „Życie Warszawy”.

Warszawa produkuje 600-700 tys. ton odpadów rocznie. Spalarnia przerabia ostatnio zaledwie 70 tys. ton. Mniej niż jedna dziesiąta odpadów jest odzyskiwana. Większość trafia na wysypiska lub na dziko do lasów.

Od 1 stycznia przestaje funkcjonować najstarsze składowisko pod Warszawą – Łubna. To kłopot głównie dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, które wyłącznie tam wywozi brudy stolicy.

Najlepszym rozwiązaniem problemu stolicy byłaby rozbudowa spalarni. Ale kadencja minęła urzędnikom na analizach, m.in. czy budować ją w partnerstwie publiczno-prywatnym i za fundusze UE – pisze „Życie Warszawy”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • BioCrudetechnology Polska , 2010-10-25 14:26:25

    Tak to napewno prawda - tyle, ze nie tylko drogimi spalarniami mozna rozwiazac kwestie przetwarzania odpadow, zwlaszcze tych biodegradowalnych, których jest w normalnym strumieniu około 45 % - pisze normalnym, bo ten statystyczny w Polsce jest powaznie zanizony - pokazuja to wyniki np. zbiorki odpa...dow w Pszczynie, gdzie przed referendum zbierano 67 Ton, a po referendum 1270 To. A jesli chodzi o finansowanie instalacji do przetwarzania, to sa firmy, które to zrobią nawet w 100 % - ach, byle dostały licencje na odpowiednio długi okres , np. 30 lat i odpowiednie zezwolenia. Tyle, że nie ma z kim w Mieście / Miastach / Samorządach rozmawiać - bo samorządowcy patrzą przez pryzmat swej kadencji...??!!! i to wszystko. Wysyłane maile, próby kontaktów giną w sieci i w pustce administracyjnej. Moze ta wiadomość spotka się z zainteresowaniem i dojdzie do kontaktu. Chętnie nawiążemy kotakwty z zainteresowanymi Gminami. BioCrudepolska tadejurkiewicz@hotmail.com 0600 209 893  rozwiń