Śmietnik ze śmieciami

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 05-07-2010
  • drukuj
W zdecydowanej większości skontrolowanych przez NIK gmin istnieją dzikie wysypiska. Można tam znaleźć każdy rodzaj śmieci, w tym również niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Śmietnik ze śmieciami

Dzieje się tak, bo 70 proc. gmin nie objęło wszystkich mieszkańców zorganizowanym wywozem śmieci, mimo że miało to nastąpić najdalej do końca 2007 r. Tylko w części (ok. 40 proc.) gmin zapewniono warunki do selektywnego zbierania, odzysku i unieszkodliwiania (innego niż składowanie) odpadów ulegających biodegradacji – informuje „Rzeczpopolita”.

Jedynie na terenie 10 z 24 skontrolowanych przez NIK gmin gospodarowano odpadami tak, aby zmniejszyć ich ilość na wysypiskach (m.in. przez przekazywanie do recyklingu, unieszkodliwianie).

Władze gminne nie wiedziały, czy właściciele posesji mają umowy dotyczące wywozu śmieci. Tylko w jednej z 24 zbadanych przez NIK, gmin władze zorganizowały zastępczy odbiór śmieci. Z opóźnieniami informowano też mieszkańców o firmach zbierających zużyty sprzęt RTV i AGD pochodzący z gospodarstw domowych. Często informacje te były niepełne.

Gminy nie zapewniały mieszkańcom ochrony przed nadmiernym wzrostem opłat za wywożenie odpadów. Prawie połowa z nich nie uchwaliła maksymalnych stawek, jakie można pobierać za wywóz śmieci.

Publikując wymagania, jakie powinni spełniać przedsiębiorcy odbierający odpady, zdarzało się, że gminy ograniczały konkurencję na lokalnym rynku i faworyzowały lokalne firmy. Połowa gmin, wydając zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych, dała je przedsiębiorcom, których wnioski nie spełniały wymaganych prawem kryteriów.

W większości gmin samorząd nie kontrolował przedsiębiorstw odbierających odpady. Nie realizował też zaplanowanych zadań. W ok. 92 proc. skontrolowanych gmin realizacja ustalanych w planach działań i zadań przebiegała nieterminowo lub władze samorządowe nie podejmowały jej wcale – donosi „Rzeczpospolita”.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Czy jeden komentarz nie wystarczy ? SPAM !

autoidea, 2010-07-05 12:56:30 odpowiedz

Bo i po coz - przepisy sobie a zycie sobie - jak to zwykle w polsce bywa - A samorzady - sa przez cztery lata i to zwiazane z Opcja a nie ze Srodowiskiem, wiec na czym moze im zlezec ???!!! Czasem nawet nie sa z danego regionu !!!

Zamiast pomyslec dlugofalowo o Zintegrowanym Systemie
...Gospodarki Odpadami oparty na rozsadnym
stosowaniu roznych technologii - celem racjonalnej segregacji, odzysku
energii z odpadow w posatci gazu, energii elektrycznej czy biopaliw jak i
wysokokalorycznych nawozow to mysli sie o "krotkich" rozwiazaniach - spalarnie, wysypiska itp - bo tak najlatwiej sie pokazac !!!!.

Sa Firmy ktore sfinansuja tego typu dzialania nawet w 100 % - bez Unijnych
dodatkow Instalacje tzw Zintegrowanej Gospodarkli Odpadami , tyle ze musza
miec gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie -
dlatego raczej pracuja w Chinach, Indiach czy w Afryce. Firma ta oprocz tego
ze likwiduja kwestie smieci to dostarczaja na rynek energie pozyskana z
przerobki smieci w postaci gazu, elektryki czy biopaliw a dodatkowo daja
wysokokaloryczny nawoz.

Zasadnicza kwestia to odpowiedni strumien odpadow. I tu trzeba sie zebrac w
Zwiazki Odpadow !!! by uzyskac 600 - 2000 To / dobe - a jak widac np. Krakow / Warszawa i inne ma
ten strumien ok. 997 To / dobe a mozna go jeszcze zwiekszyc przez szlamy z oczyszczalni sciekow, odpady przemyslu spozywczego i td.....

Wystarczy nam przeslac swoje dane dla wyslania ankiety z morfologia odpadow, a my sie ustosunkujemy co mozna zrobic z tym fantem na razie smierdzacym !!!!.

Proponuje kontakt tadeusz Jurkiewicz
032 209 44 56
0600 209 893

tadejurkiewicz@hotmail.com


rozwiń

Kanadyjski Zintegrowany Systemi Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnology , 2010-07-05 08:36:18 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE