PARTNER PORTALU
  • BGK

Smog w mieście. Sopot i Gdańsk startują z kampanią promującą ekologiczne ciepło

  • KDS    23 października 2017 - 13:17
Smog w mieście. Sopot i Gdańsk startują z kampanią promującą ekologiczne ciepło
- Przyzwyczailiśmy się do stereotypowego myślenia, że bliskość morza załatwi za nas sprawę czystego powietrza. Nic bardziej mylnego – mówi Piotr Dembiński (fot. pixabay.com)

„Zmień sposób ogrzewania! Wybierz miejską sieć ciepłowniczą” - pod taką nazwą w Gdańsku i Sopocie ruszyła w poniedziałek (23.10) kampania edukacyjna promująca ekologiczne ciepło. To jeden z elementów walki samorządów o czyste powietrze.
• W Gdańsku i Sopocie ruszyła kampania promująca ogrzewanie ekologicznym ciepłem.

• W ramach akcji mieszkańcy, którzy do końca listopada zdecydują się przyłączyć do miejskiej sieci, nie zapłacą opłaty przyłączeniowej.

• To niejedyna akcja wspierająca walkę ze smogiem. 

 

- Przyzwyczailiśmy się do stereotypowego myślenia, że bliskość morza załatwi za nas sprawę czystego powietrza. Nic bardziej mylnego – mówi Piotr Dembiński, dyrektor ds. handlu w Grupie GPEC. Jak dodaje, miastem, które kiedyś zmagało się z problemem smogu, był nadmorski Dublin, w którym jeszcze kilka dekad temu poziom zanieczyszczenia był około trzykrotnie wyższy niż w Krakowie.

- Lata konsekwentnej walki z opalaniem węglem w indywidualnych źródłach ogrzewania sprawiły, że dziś stolica Irlandii jest jednym z najczystszych miast w Europie - podkreśla Dembiński.

Jednym z elementów "uświadamiania" mieszkańców ma być rozpoczęta w poniedziałek kampania edukacyjno-promocyjna, która swoim zasięgiem obejmuje Gdańsk i Sopot. To wspólna inicjatywa  władz tych miast oraz Grupy GPEC i EDF Polska. 

- Głównym powodem dużego stężenia szkodliwych pyłów i gazów w polskim powietrzu są m.in indywidualne piece – odpowiadają one za ponad 90 proc. szkodliwych emisji. Bronią w walce ze smogiem są nowoczesne rozwiązania. Tam, gdzie jest to możliwe, warto wprowadzić ogrzewanie domu ciepłem z miejskiej sieci ciepłowniczej, która dociera coraz dalej i jest dostępna dla coraz większej liczby mieszkańców. W ciągu ostatnich 15 lat wydłużyła się ona w Polsce o jedną czwartą - podkreślają pomysłodawcy. 

Przypominają też, że z ciepła sieciowego mogą korzystać spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jak i odbiorcy indywidualni - mieszkańcy domów jednorodzinnych. Trzeba zaznaczyć, że decyzja o rozbudowie sieci zależy od tego, ile osób mieszkających przy jednej ulicy będzie się chciało do niej podpiąć. Zainteresowanie powinno wynosić ok. 80 proc. na jednej ulicy. 

- Od ponad 20 lat konsekwentnie działamy, aby powietrze w Gdańsku było jak najlepsze. Modernizujemy istniejącą infrastrukturę grzewczą i zamykamy stare nieekologiczne kotłownie. W 2016 r. do sieci Grupy GPEC podłączono dzielnice Przeróbka i Stogi, a z mapy trucicieli zniknęła kotłownia przy ul. Zawiślańskiej – wylicza Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

W najbliższych latach do miejskiej sieci ciepłowniczej będą mieli możliwość podpiąć się mieszkańcy kolejnych domów w Gdańsku, m.in. we Wrzeszczu, Matarni, Osowej oraz w Kowalach.

- Wspieramy dotacjami tych, którzy zdecydują się na rezygnację z ogrzewania węglowego na rzecz miejskiego, gazowego lub elektrycznego. Im więcej osób zrezygnuje z palenia węglem w swoich domach i skorzysta z ciepła z miejskiej sieci, tym czystsze powietrze będziemy mieli w Gdańsku i na całym Pomorzu - podkreśla Adamowicz. ×
KOMENTARZE (2)

  • Monika, 2017-10-26 22:57:28

    Ja postawiłam na moją własną wygodę, decydując się na kocioł na pellet (Kostrzewa Mini Bio). Jestem zadowolona ze swojego wyboru. Niejako również postawiłam na ekologię. I od 4 lat nie zawracam sobie głowy węglem. W dodatku kocioł na pellet jest bardziej żywotny, ponieważ pellet tak go nie niszczy j...ak węgiel. Z moich doświadczeń wynika, że sporo osób w naszym kraju nigdy nie słyszała o takim paliwie – może przy takich właśnie akcjach warto również uświadamiać, że oprócz węgla i gazu mamy jeszcze inne możliwości do ogrzewania własnego domu np. spalając biomasę.  rozwiń
  • loveair.pl, 2017-10-24 12:27:03

    Jak tak dalej pójdzie i smog będzie na tak wysokim poziomie, to będziemy musieli wszyscy zaopatrzyć się w urządzenia antysmogowe