Solaris dostarczy do Krakowa cztery autobusy elektryczne

Cztery autobusy elektryczne dostarczy firma Solaris Bus&Coach. Wyjadą na linię w połowie przyszłego roku i będą kursować do ścisłego centrum miasta.
Solaris dostarczy do Krakowa cztery autobusy elektryczne
Solarisy Urbino 8,9 LE to niezwykle przyjazne dla środowiska i bardzo ciche pojazdy. Fot. MPK Kraków

W poniedziałek, 2 listopada przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie oraz firmy Solaris Bus&Coach SA podpisali umowę na dostawę autobusów elektrycznych. W wyniku wygranego przetargu polski producent dostarczy do Krakowa cztery nowe, niezwykle ciche i bezemisyjne Solarisy Urbino electric. Zgodnie z podpisaną umową pojazdy dotrą do naszego miasta najpóźniej do początku lipca przyszłego roku.

Solarisy Urbino 8,9 LE to niezwykle przyjazne dla środowiska i bardzo ciche pojazdy, które będą wyposażone w baterie o pojemności 80 kWh. Będzie można je uzupełniać energią elektryczną na dwa sposoby:  z ładowarek typu plug-in o mocy 20 kW zlokalizowanych w zajezdni lub z wykorzystaniem pantografu na specjalnej stacji ładowania zbudowanej przy ulicy Pawiej, wykorzystującej zasilanie z trakcji tramwajowej.

Czytaj też: Kraków ma pierwszą w kraju linię obsługiwaną przez elektryczne autobusy

Cztery autobusy elektryczne wyjadą na linię w połowie przyszłego roku i będą kursować do ścisłego centrum miasta.

W Krakowie autobusy elektryczne już jeżdżą

Przypomnijmy, że MPK SA w Krakowie eksploatuje autobusy elektryczne już od kwietnia 2014 roku. Wypożyczone od kilku producentów pojazdy kursują na linii nr 154 łączącej Dworzec Główny Zachód z Prądnikiem Białym.

Warto wiedzieć, że zakup autobusów elektrycznych przez krakowskiego przewoźnika doceniła Międzynarodowa Unia Transportu Publicznego (UITP). Na swoich swojej oficjalnej stronie ta ogólnoświatowa organizacja zrzeszająca podmioty działające w sektorze transportu zbiorowego zamieściła komunikat o ogłoszonym przez MPK SA przetargu. UITP podkreśliło także duże wysiłki Krakowa, których celem jest obniżenie emisji zanieczyszczeń w mieście. Na stronach UITP znalazł się także informacja o planach Krakowa na najbliższe pięć lat, związanych z redukcją emisji CO2 o 17.6%, zwiększeniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii o 2.3% oraz obniżeniu konsumpcji energii o 7.2%.

Warto podkreślić, że Kraków jest tegorocznym laureatem w konkursie Eco-Miasto organizowanym przez Ambasadę Francji w Polsce. Kraków wygrał w kategorii działania na rzecz mobilności zrównoważonej i działania edukacyjne w tym zakresie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE