PARTNER PORTALU
  • BGK

Solary na prywatnych domach? Miasto za

  • wnp.pl (Patrycja Koksińska)    8 sierpnia 2012 - 15:03
Solary na prywatnych domach? Miasto za

Miasto Kraśnik ubiega się o dofinansowanie zakupu i montażu instalacji kolektorów słonecznych w prywatnych domach. Projektem zainteresowanych jest 878 rodzin. Całkowita wartość inwestycji to blisko 7,8 mln zł.
Jak tłumaczy Urząd Miasta, w przypadku otrzymania dofinansowania z województwa lubelskiego, koszt kolektora słonecznego przypadający na jednego wnioskodawcę wyniesie jedynie około 1-1,5 tys. zł. Kolektory słoneczne w dużej części zastąpią wykorzystywane obecnie w gospodarstwach domowych źródła ciepłej wody użytkowej, jak kotłownie węglowe i gazowe.

- Projekt „Nowa Energia dla Kraśnika”, dzięki inicjatywie władz samorządowych umożliwi mieszkańcom Kraśnika zainstalowanie kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych po minimalnych kosztach. Dzięki temu kraśniczanie, inwestując wspólnie z samorządem w kolektory, nie tylko zaoszczędzą na opłatach za energię, ale również przyczynią się do ochrony środowiska naturalnego - wyjaśnia Urząd Miasta Kraśnik.

Projekt „Nowa Energia dla Kraśnika” nie dotyczy tylko kolektorów słonecznych. Miasto w nadchodzących latach chce również inwestować w inne odnawialne źródła energii, przede wszystkim w ogniwa fotowoltaiczne. Planowana jest m.in. budowa naziemnej farmy fotowoltaicznej (elektrowni słonecznej), która ma się stać jednym z alternatywnych źródeł energii dla miasta.

- Kraśnicki projekt został złożony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Decyzje w sprawie dofinansowania zapadną pod koniec bieżącego roku i wówczas dowiemy się, czy otrzymamy unijne dofinansowanie w wysokości ponad 6,5 mln zł. Konkurencja jest ogromna, a do rozdysponowania jest tylko 150 mln zł. Niemniej projekt przygotowany został bardzo starannie i wnikliwie, więc ma duże szanse na realizację - wyjaśnia dalej Urząd Miasta Kraśnik. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • emeryt z 920,-zł, 2012-08-09 09:57:12

    Skąd "województwo" ma kasę- z budzetu. Cała Polska ma fundować kilkuset cwaniakom solary? Skończmy z idiotyzmami!!