PARTNER PORTALU
  • BGK

Sołectwo stanie się gazowym eldorado?

  • Przegląd prasy/Dziennik Bałtycki    24 czerwca 2011 - 09:55
Sołectwo stanie się gazowym eldorado?

Niewielkie sołectwo Rekowo w gminie Nowa Wieś Lęborska może stać się gazowym eldorado - informuje "Dziennik Bałtycki".
Brytyjska firma poszukująca gazu łupkowego jako pierwsza wykonała odwiert poziomy w Polsce i natrafiła na złoża cennego surowca. Na stronie internetowej firmy 3Legs Resources pojawił się komunikat o odwiertach, które właśnie trwają na terenie gminy Nowa Wieś Lęborska.

Czytaj też: Samorządy zbiją kokosy na łupkach

Na głębokości około 4080 metrów wykonany został odwiert poziomy o długości około 1000 metrów, w którym stwierdzono wysokie natężenie gazu pochodzącego z łupków. Dokładniejsze badania i testy odwiertu planowane są na III kwartał tego roku - podaje "Dziennik Bałtycki".

Czytaj też: Gaz łupkowy szansą dla właścicieli gruntów i gmin

Emocje wywołane informacją o znalezieniu gazu studzi jednak Agnieszka Honkisz z biura firmy Lane Energy Polska. - O tym, że w tym miejscu znajduje się gaz łupkowy wiemy od dłuższego czasu - mówi Honkisz i dodaje: - Nie wiemy jednak w dalszym ciągu, czy jest go tam na tyle dużo, aby jego wydobywanie było ekonomicznie opłacalne. Jest jeszcze daleka droga do stwierdzenia faktu, że gaz znajdujący się akurat w tym miejscu będzie wydobywany.

Jak mówi przedstawicielka Lane Energy Polska, trwają przygotowania do rozebrania wiertni i przeniesienia jej w inne miejsce. Kolejne odwierty poziome będą wykonane prawdopodobnie w Warblinie w gminie Główczyce. Obecnie firma 3Legs Resources posiada sześć koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w basenie Bałtyku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.