PARTNER PORTALU
 • BGK

Sondaż dot. odpadów na ulicach Krakowa

 • PAP    28 listopada 2012 - 18:25
Sondaż dot. odpadów na ulicach Krakowa

Ponad 20 ankieterów od środy prowadzi na ulicach Krakowa sondaż dotyczący segregowania odpadów. Inicjatorem akcji "4 kolory roku" jest Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, które będzie zarządzać w Krakowie systemem gospodarowania odpadami.
Ankiety, które będą zbierane przez tydzień, mają dostarczyć informacji, czy krakowianie segregują śmieci, dlaczego to robią i jak: czy korzystają z kolorowych pojemników na odpady, z żółtych worków czy z żółtych pojemników umieszczanych przy budynkach wielorodzinnych. Osoby, które odpadów nie segregują, zostaną poproszone o wskazanie, co jest dla nich największą przeszkodą. Wyniki sondażu mają być znane w drugiej połowie grudnia.

"Chcemy się dowiedzieć, jakie są potrzeby mieszkańców. Czy segregują odpady, w jaki sposób, czy firmy odbierające od nich odpady umożliwiają recykling i co zrobić, żeby funkcjonujące w mieście rozwiązania były jeszcze lepsze i wygodniejsze dla mieszkańców" - powiedział wiceprezes MPO Andrzej Natkaniec.

Czytaj też: Zrobili reformę śmieciową przed ustawą - co radzą?

Segregacja odpadów będzie jednym z najważniejszych elementów nowego system gospodarowania odpadami, który zacznie obowiązywać od lipca przyszłego roku. Zgodnie z wymogami UE, do 2020 recykling powinien obejmować połowę odpadów komunalnych - jeśli się do tego nie dostosujemy, Polsce grożą kary.

Rocznie w Krakowie wytwarzanych jest ok. 370 tys. ton odpadów. Zaledwie ok. 12-15 proc. z nich jest zbieranych selektywnie, 7 proc. - kompostowanych. Reszta jest gromadzona na składowiskach.

Czytaj też: Jak gminy sobie radzą z ustawą śmieciową

System zbierania posegregowanych odpadów do kolorowych pojemników działa w Krakowie od 1994 r. Początkowo na ulicach stało 50 zestawów takich pojemników, w szczytowym momencie miasto miało ich 600, a obecnie jest ich 487. Część mieszkańców korzysta z żółtych worków lub żółtych pojemników na odpady, które mogą być poddane recyklingowi.

Ankieterzy będą przeprowadzać badania w poszczególnych dzielnicach, ankiety są też dostępne w internecie. Partnerem kampanii jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach najpóźniej do 1 lipca 2013 r. w gminach ma powstać nowy system gospodarowania odpadami. Właścicielem odpadów stanie się gmina, to ona ustali m.in. stawki za wywóz śmieci, które zapłaci każdy z mieszkańców. Gmina będzie też odpowiedzialna za zorganizowanie systemu odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i za ich późniejsze zagospodarowanie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (7)

 • Taki jeden, 2012-12-02 07:01:47

  Mam pytanie: ILE MUSZĘ ODDAĆ NA KWARTAŁ WORECZKÓW Z SEGREGOWANYMI ODPADAMI BY WŁADZE UZNAŁY, ŻE SEGREGUJĘ I NALICZAŁY MI NIŻSZĄ OPŁATĘ?
 • 95596, 2012-11-30 12:53:16

  No właśnie co ma wspólnego defraudacja pieniędzy publicznych na ekoedukację z sytuacją w odpadach?
 • 96666, 2012-11-30 08:30:47

  A co to ma do smieci! Nawet jesli jest przekręt, to dotyczy rozdawnictwa srodków.