PARTNER PORTALU
  • BGK

Sopot dołącza do rowerowych miast

  • AW    14 sierpnia 2013 - 20:16
Sopot dołącza do rowerowych miast

Rower Trójmiejski w sopockim kurorcie uatrakcyjni ofertę turystyczną i poprawi mobilność komunikacyjną w mieście. Zgodnie z podpisaną w środę umową na przełomie sierpnia i września operator systemów rowerowych w Polsce uruchomi 7 stacji dokujących dla 80 rowerów w tym roku i kolejnych 60 w przyszłym .
14 sierpnia władze Sopotu podpisały umowę z Nextbike Polska, operatorem samoobsługowych wypożyczalni rowerów na stworzenie pierwszej nadmorskiej sieci rowerowej z docelową ilością 140 jednośladów.

Od 15 marca do 15 listopada na rowerach miejskich będzie można poruszać się pomiędzy stacjami zlokalizowanymi przy: dworcu PKP, SKM Sopot, SKM Sopot Kamienny Potok, w okolicy pętli autobusowej ul. 23 Marca, przy placu Przyjaciół Sopotu, przy Szkole Podstawowej nr 9, na Osiedlu Mickiewicza.

Taryfikator opłat jest w trakcie ustalania, prawdopodobnie będzie uzależniony od pory roku oraz długości wypożyczenia. Dla mieszkańców Sopotu będą przewidziane specjalne, atrakcyjne warunki. Władze Sopotu zapowiadają, że uruchomienie Roweru Trójmiejskiego to jeden z elementów nowej strategii Sopotu dotyczącej indywidualnej mobilności aktywnej.

- Rower Trójmiejski w Sopocie to innowacyjny projekt realizowany w nowej formule biznesowej. System pod względem technicznym nie będzie się różnił od swoich odpowiedników w innych miastach Polski - powiedział prezes Nextbike'a Tomasz Wojtkiewicz. - Jednakże w założeniu ma funkcjonować i finansować się bez wsparcia gminy. Sukces takiego modelu zależy w dużej mierze od intensywności użytkowania i zainteresowania systemem turystów. Dopiero po pełnym roku funkcjonowania będziemy mogli ocenić w jakim zakresie rower ułatwia codzienne życie mieszkańców, a w jakim jest atrakcją turystyczną.

Systemy bezobsługowych wypożyczalni rowerowych przynoszą miastom same korzyści. Szybsze przemieszczanie się z punktu A do B, mniej korków na ulicach, ograniczenie hałasu w centrum, zmniejszenie emisji spalin (rowerzyści Nextbike od początku funkcjonowania systemu ograniczyli emisję 1200 ton CO2 do atmosfery) oraz więcej miejsc parkingowych.

Wzorem innych miast rower miejski szybko docenią mieszkańcy Sopotu, a liczni goście i turyści zyskają wygodny i modny środek transportu po mieście.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.