PARTNER PORTALU
  • BGK

Sortownia odbierze odpady od 150 tys. osób

  • AT    2 stycznia 2013 - 16:28
Sortownia odbierze odpady od 150 tys. osób

W Lubawce została uruchomiona nowoczesna sortownia odpadów. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu przekazał ponad 20 milionów złotych na tą inwestycję.
- Realizacja projektu zapewni odbiór odpadów od blisko 150 tysięcy mieszkańców z 17 gmin na terenie Sudetów Wschodnich - mówi Marek Mielczarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Czytaj też: Gminy bez opłat śmieciowych

Zakład przetworzy około 38 tysięcy ton odpadów w ciągu roku, z których zostaną uzyskane m.in. bioodpady dla kompostowni, paliwo dla cementowni oraz metale. Wartość całej inwestycji Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sanikom w Lubawce to ponad 40 milionów złotych.

Wsparcie z WFOŚiGW we Wrocławiu to dwie pożyczki. Ta w wysokości 5 milionów złotych została przeznaczona na inwestycje. Druga o wartości ponad 16 milionów złotych zapewnia spółce płatności do momentu wypłaty dotacji przyznanej z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Czytaj też: Urzędnicy sprawdzą, czy segregujemy śmieci

Do sortowni będą dostarczane odpady z: Bolkowa, miasta Kamienna Góra, gminy wiejskiej Kamienna Góra, Lubawki, Marciszowa, Mieroszowa, Starych Bogaczowic, Czarnego Boru, Boguszowa Gorce, Jawora, Męcinki, Mściwojowa, Paszowic, Wądroża Wielkiego, Wojcieszowa, Pielgrzymki i Świerzawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Whistleblower, 2013-01-06 15:04:31

    W założeniach do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest fragment o tym, że zamiast rozwijania selektywnej zbiórki "u źródła", która umożliwia dalsze zagospodarowanie odpadów i powinna być podstawą nowoczesnej gospodarki odpadami domowymi "NIEKIEDY PODEJMOWANO BUDOWĘ S...ORTOWNI ODPADÓW ZMIESZANYCH JAKO SAMODZIELNEJ INSTALACJI DO ODZYSKU SUROWCÓW WTÓRNYCH, CO JEST TECHNOLOGICZNIE I ŚRODOWISKOWO NIEUZASADNIONE, BOWIEM FRAKCJA SUROWCA UZYSKANA PRZY SORTOWANIU ODPADÓW ZMIESZANYCH WYNOSI OK. 8 %, CO NIE STANOWI ZNACZĄCEGO UDZIAŁU. POZA TYM JAKOŚĆ ODPADÓW POZYSKIWANYCH W TAKIEJ SORTOWNI NIE ZAWSZE POZWALA NA DALSZE PRZETWORZENIE. Przyjmowano jako zasadę jak największy rozmiar oczka sita, tak aby frakcja podsitowa stanowiła jak największą masę. Frakcja podsitowa jest bowiem wykorzystywana na składowisku odpadów do przysypki, a więc przedsiębiorca nie ponosi za nią żadnych opłat. To, że w tak uzyskanej "przesypce" jest ponad 30% odpadów ulegających biodegradacji nie ma dla przedsiębiorców żadnego znaczenia" --- Mija 18 miesięcy od uchwalenia ustawy i mimo tej surowej krytyki marnotrawnych segregatorni co widzimy na fotografii? Oto szef Wojewódzkiego Funduszu cieszy się, że przecina wstęgę tej drogiej marnotrawnej segregatorni za 40 mln zł... Czy jeszcze ktoś jest zdziwiony katastrofą polskiej gospodarki odpadami komunalnymi?  rozwiń