PARTNER PORTALU
  • BGK

Sortownia śmieciw w Lubawce już działa

  • PAP    19 grudnia 2012 - 13:40
Sortownia śmieciw w Lubawce już działa

Ponad 40 tys. ton odpadów rocznie przetworzy sortownia śmieci, którą w środę otwarto w Lubawce. Z usług zakładu skorzysta 17 gmin z Sudetów Wschodnich. Inwestycja kosztowała 43 mln zł, z czego większość środków to fundusze unijne.
W ramach przedsięwzięcia przebudowano składowisko śmieci w Lubawce. Powstał zakład sortowania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów.

W sortowni jest linia zagospodarowania odpadów oparta na innowacyjnej technologii oraz nowoczesna kompostownia. Kupiono również wyposażenia do obsługi zakładu - samochód ciężarowy oraz ładowarki. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom 30 proc. odpadów będzie można wykorzystać w cementowniach jako paliwo energetyczne, 40 proc. będzie kompostowane, a tylko 10 proc. - składowane.

Z nowego zakładu skorzysta około 150 tys. mieszkańców z 17 gmin z Sudetów Wschodnich. Dzięki inwestycji w regionie m.in. zmniejszy się zanieczyszczenie wód podziemnych i gleby. Zwiększy się ilość odpadów podlegających odzyskowi, pozyskana zostanie też energia z alternatywnych źródeł.

Koszt inwestycji to 43 mln zł, z czego ponad 22 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Inwestycję pożyczką wsparł również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Czytaj też: 20 mln na sortownię odpadów w Lubawce

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.