PARTNER PORTALU
 • BGK

Sortownie nie zastąpią spalarni

 • wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)    17 stycznia 2013 - 12:15
Sortownie nie zastąpią spalarni

Powstające z inicjatywy samorządów jak grzyby po deszczu sortownie odpadów nie są w stanie zastąpić spalarni odpadów – podkreśla Józef Neterowicz, prezes Radscan Intervex Polska.
W jego ocenie, w Polsce powinno powstać ok. 60-70 spalarni.

Neterowicz, który jest również ekspertem ds. ochrony środowiska i energii odnawialnej Związku Powiatów Polskich oraz członkiem rady konsultacyjnej ds. energii w Sejmie RP, zaznaczył, że wysortowana palna część odpadów i tak musi zostać poddana dalszemu termicznemu przekształceniu w spalarniach odpadów albo w cementowniach.

Tymczasem obecne moce przerobowe cementowni, które są głównymi odbiorcami tego paliwa, są już całkowicie obłożone.

- Dlatego spalarnie muszą powstać, choć dla wielu ich przeciwników procesy zachodzące w spalarniach są zbieżne z tym, co obecnie dzieje się w ok. 500 tys. kotłach i piecach w gospodarstwach domowych, do których trafiają odpady komunalne - z fatalnym skutkiem dla środowiska - powiedział Neterowicz.

Dodał, że w Szwecji działają 32 spalarnie odpadów, z czego 28 jest wyposażone w kotły rusztowe wyprodukowane w Polsce.

- Biorąc pod uwagę skalę potrzeb, w Polsce - przy produkowanej ilości odpadów komunalnych - powinno powstać ok. 60-70 spalarni o mocy przerobowej min. 100 tys. ton rocznie, aby instalacja była opłacalna - wskazał.

Przypomniał, że oficjalnie w Polsce produkuje się rocznie ok. 10 mln ton odpadów komunalnych.

- Gdybyśmy przyjęli jednak stosowany w UE roczny przelicznik w wysokości ok. 500 kg odpadów zmieszanych na mieszkańcach, to liczba ta rośnie do 18 mln ton rocznie. Ta różnica to właśnie szara strefa - stwierdził.

Zdaniem Neterowicza, w przyszłości większe szanse na powodzenie ma budowa spalarniami w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ich powodzenie będzie jednak zależało od umiejętności negocjacji i nastawienia samorządów oraz lokalnych społeczności.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (7)

 • keson, 2013-01-20 12:42:08

  cieszy mnie czujne wsłuchiwanie sie w glosy mieszkancow. to dobry znak na przyszlosc...
 • PTOK, 2013-01-19 20:14:11

  Każdy ma jakiegoś PTOKA,prawdaż?
 • Palitrawka, 2013-01-19 15:29:28

  "nie zastąpi tego nic i nikt ! "Jesteś jedną z nielicznych osób..."Zawsze to czołówka! Wyłączności nigdy nie było i nie ma? - Nie ma". --- Wujku co brałeś?