PARTNER PORTALU
  • BGK

Sosnowiec: 15 mln zł na unowocześnienie oświetlenia ulic. Liczy na spore oszczędności

  • PAP/KDS    18 sierpnia 2017 - 13:24
Sosnowiec: 15 mln zł na unowocześnienie oświetlenia ulic. Liczy na spore oszczędności
Każdego roku Sosnowiec wydaje prawie 7 mln zł na oświetlenie uliczne (fot. UM Sosnowiec)

Około 1,5 mln zł rocznie zaoszczędzi samorząd Sosnowca dzięki zastąpieniu starego oświetlenia ulicznego lampami LED. Lokalne władze podpisały umowę z firmą, która w ciągu roku kosztem 14,7 mln zł wymieni 7694 wysłużonych lamp sodowych i rtęciowych.
Według sosnowieckiego magistratu, to największy z dotychczas realizowanych w Polsce projekt wymiany oświetlenia ulicznego w jednym pakiecie. Na realizację projektu Sosnowiec otrzymał pierwotnie 15,3 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 na poprawę efektywności energetycznej oświetlenia. Pierwotnie z własnej kieszeni miasto miało dołożyć 6 mln zł.

W ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wpłynęło aż 11 ofert. Ostatecznie umowa została podpisana z firmą SAG Elbud z Gdańska, która za kwotę 14,7 mln zł zajmie się wymianą. Dofinansowanie z RPO to ostatecznie 10,7 mln zł (prawie 74 proc. kosztów), wkład miasta wyniesie 4 mln zł.

Na wykonanie prac firma będzie miała 12 miesięcy. - Oprócz wymiany lamp będzie musiała wcześniej wykonać dokumentację projektową wymiany oświetlenia, wymienić sterowniki oraz uruchomić system pozwalający na zarządzanie oświetleniem przy pomocy komputera. System zarządzania od razu informuje nas o nieświecących latarniach, daje nam również możliwość regulacji natężenia punktów świetlnych - wskazał prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Jak podkreślił prezes SAG Elbud Paweł Skowroński, jego firma ma międzynarodowe doświadczenie w realizacji podobnych projektów - Myślę, że miasto będzie zadowolone ze współpracy z nami i że sprawnie uda nam się to zrobić. Sądzę, że pierwsze lampy zamontujemy na przełomie roku - powiedział prezes.

W momencie składania wniosku o dofinansowanie projektu w administracji miasta było 8811 punktów świetlnych, ponad tysiąc z nich już wcześniej zostało wymienionych. Oprócz należącego do miasta oświetlenia ulicznego w Sosnowcu było 11 tys. punktów świetlnych w zarządzie Tauron Dystrybucja.

- To już nieaktualne statystyki, ponieważ 1 sierpnia podpisaliśmy umowę z Tauron Dystrybucja, na mocy której za 1,4 mln zł odkupiliśmy 5337 punktów świetlnych. Również te oprawy będziemy chcieli wymienić. Zanim będziemy się ubiegać o kolejne dofinansowanie, zrobimy inwentaryzację i audyt tych punktów. Sprawdzaliśmy w innych polskich miastach podobne projekty i okazało się, że nasz jest największy w Polsce - zaznaczył Chęciński.

Każdego roku Sosnowiec wydaje prawie 7 mln zł na oświetlenie uliczne. Po zamontowaniu lamp w technologii LED w budżecie gminy może zostać ok. 1,5 mln zł rocznie. Oprócz oszczędności wzrośnie również bezpieczeństwo, lampy LED gwarantują bowiem lepszą widoczność na drogach - zaznaczają urzędnicy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.