PARTNER PORTALU
  • BGK

Sosnowiec chce zaoszczędzić 23 mln zł

  • PAP    23 stycznia 2013 - 08:54
Sosnowiec chce zaoszczędzić 23 mln zł

Do końca września tego roku w szkołach, żłobkach i przedszkolach w Sosnowcu zostaną zainstalowane urządzenia, które pozwolą ograniczyć zużycie energii. Przez 10 lat miasto chce dzięki temu zaoszczędzić 23 mln zł.
Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski podpisał z firmą Siemens dziesięcioletnią umowę na zarządzanie energią w obiektach dydaktyczno-oświatowych. Chodzi o 87 budynków w mieście.

„W 2010 roku przeprowadziliśmy jeden duży przetarg na grupowy zakup energii. Kilka lat później naszym tropem podążył Górnośląski Związek Metropolitalny. Myślę, że i z tego rewolucyjnego rozwiązania skorzystają również inne miasta" - powiedział po podpisaniu umowy Górski.

Mówiąc o działaniach GZM, prezydent miał na myśli rozstrzygnięty jesienią 2012 r. wspólny przetarg na dostawę prądu do kilkudziesięciu samorządów i instytucji woj. śląskiego. Dzięki grupowemu zakupowi gminy zaoszczędzą około 8 mln zł.

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Sosnowcem a spółką Siemens wykonawca gwarantuje obniżenie zużycia ciepła o ponad 30 proc. oraz energii elektrycznej o ponad 25 proc. W ramach umowy spółka zainstaluje urządzenia pozwalające na sterowanie pracą węzłów cieplnych i instalacji centralnego ogrzewania, a także zdalny monitoring systemu energetycznego w budynkach.

Z zaoszczędzonych w ten sposób 23 mln zł miasto za zainstalowane urządzenia zapłaci wykonawcy 17 mln zł, w miesięcznych ratach. Tym samym przez 10 lat w budżecie miasta pozostanie dodatkowo ok. 6 mln zł oszczędności.

Do końca września tego roku mają zostać zainstalowane wszystkie urządzenia techniczne, automatyka oraz instalacja monitorowania obiektów za pomocą sieci internetowej. Uruchomienie systemu nastąpi 1 października 2013 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.