Sosnowiec chce zaoszczędzić 23 mln zł

Do końca września tego roku w szkołach, żłobkach i przedszkolach w Sosnowcu zostaną zainstalowane urządzenia, które pozwolą ograniczyć zużycie energii. Przez 10 lat miasto chce dzięki temu zaoszczędzić 23 mln zł.
Sosnowiec chce zaoszczędzić 23 mln zł

Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski podpisał z firmą Siemens dziesięcioletnią umowę na zarządzanie energią w obiektach dydaktyczno-oświatowych. Chodzi o 87 budynków w mieście.

„W 2010 roku przeprowadziliśmy jeden duży przetarg na grupowy zakup energii. Kilka lat później naszym tropem podążył Górnośląski Związek Metropolitalny. Myślę, że i z tego rewolucyjnego rozwiązania skorzystają również inne miasta" - powiedział po podpisaniu umowy Górski.

Mówiąc o działaniach GZM, prezydent miał na myśli rozstrzygnięty jesienią 2012 r. wspólny przetarg na dostawę prądu do kilkudziesięciu samorządów i instytucji woj. śląskiego. Dzięki grupowemu zakupowi gminy zaoszczędzą około 8 mln zł.

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Sosnowcem a spółką Siemens wykonawca gwarantuje obniżenie zużycia ciepła o ponad 30 proc. oraz energii elektrycznej o ponad 25 proc. W ramach umowy spółka zainstaluje urządzenia pozwalające na sterowanie pracą węzłów cieplnych i instalacji centralnego ogrzewania, a także zdalny monitoring systemu energetycznego w budynkach.

Z zaoszczędzonych w ten sposób 23 mln zł miasto za zainstalowane urządzenia zapłaci wykonawcy 17 mln zł, w miesięcznych ratach. Tym samym przez 10 lat w budżecie miasta pozostanie dodatkowo ok. 6 mln zł oszczędności.

Do końca września tego roku mają zostać zainstalowane wszystkie urządzenia techniczne, automatyka oraz instalacja monitorowania obiektów za pomocą sieci internetowej. Uruchomienie systemu nastąpi 1 października 2013 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE