PARTNER PORTALU
  • BGK

Sosnowiec. Kosztem 20 mln zł powstanie nowa sieć wodociągowa

  • pt/pap    7 lipca 2017 - 16:34
Sosnowiec. Kosztem 20 mln zł powstanie nowa sieć wodociągowa
Łączna wartość całej inwestycji to 20 mln zł. (fot.fotolia)

20 milionów złotych będzie kosztowała budowa sieci wodociągowej, sanitarnej i deszczowej w dwóch dzielnicach Sosnowca - Maczkach i części Ostrów Górniczych.
W piątek, 7 lipca podpisano umowę w tej sprawie między Sosnowieckimi Wodociągami, gminą i wykonawcą.

Obecna sieć kanalizacyjna w rejonie Maczek jest jedną z najstarszych na terenie Sosnowca. Została wybudowana jeszcze w XIX w., podczas budowy dworca kolejowego na trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

"Na rurach widnieją jeszcze napisy wykonane cyrylicą. Nie ma co ukrywać, że stan tej sieci jest bardzo zły. Do tego obecny sposób odprowadzania ścieków jest archaiczny, zamiast do oczyszczalni ścieków trafiają do zbiorników, które są opróżniane przy pomocy wozów asenizacyjnych" - powiedziała prezes Sosnowieckich Wodociągów Magdalena Pochwalska.

Łączna wartość całej inwestycji to 20 mln zł. Pierwszą część umowy na kwotę 15,5 mln zł podpisały Sosnowieckie Wodociągi, pozostałą - gmina. Wykonawcą całego kontraktu jest konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów z Gliwic oraz Hydroinstalmet z Zabrza.

Miasto odpowiada za sieć deszczową oraz częściowo za odtworzenia dróg. "Zależy nam, by tam, gdzie Sosnowieckie Wodociągi w drodze ułożą sieć wodociągową i kanalizacyjną oraz odtworzą asfalt, pozostała część jezdni była też wyremontowana" - podkreślił prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Wszystkie prace powinny zakończyć się jesienią przyszłego roku. W sumie powstanie ok. 11 km kanalizacji sanitarnej oraz blisko 8 km sieci wodociągowej z przyłączami. Dopełnieniem będzie budowa 2 km kanalizacji deszczowej w ciągu 5 ulic.

Realizacja projektu pozwoli na budowę szczelnego systemu kanalizacji sanitarnej i przetransportowanie ścieków do Oczyszczalni Ścieków Radocha II, która spełnia wymagania dotyczące redukcji zanieczyszczeń.

Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie inwestycji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

To nie ostatnie inwestycje związane z budową sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. W ciągu najbliższych kilku tygodni ruszą dwa kolejne postępowania związane z realizacją dwóch projektów. Pierwszy to warta 10 mln zł budowa ok. 3 km sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic Broniewskiego, Ogrodowej, Wagowej i Dworcowej.

Drugi przewiduje budowę sieci kanalizacyjnej sanitarnej w rejonie osiedla Bór o długości ok. 3,3 km. Ponadto powstanie 3,7 km sieci kanalizacji deszczowej oraz blisko 2 km sieci wodociągowej.

Ostatnim akcentem całego projektu jest zakup specjalnego, wartego ponad 3 mln zł pojazdu do czyszczenia sieci kanalizacyjnej na podwoziu samochodu ciężarowego.

Pierwotny koszt wszystkich trzech inwestycji zgłoszonych do dofinansowania wynosi 84,5 mln zł. Już wiadomo, że będzie niższy, ponieważ w przypadku Maczek wartość szacunkowa projektu zamykała się kwotą 57,5 mln zł, a najkorzystniejsza oferta konsorcjum firm wyniosła 20 mln zł.

Realizacja zadań pozwoli na podłączenie blisko 2,5 tys. odbiorców do sieci kanalizacyjnej oraz osiągnięcie wymagań zawartych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych przez Sosnowiec. tj. wyposażenie w sieć kanalizacyjną co najmniej na poziomie 98 proc. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.