PARTNER PORTALU
  • BGK

Sosnowiec: PKM kupuje 78 nowych autobusów za prawie 130 mln zł

  • PAP/MN    20 września 2016 - 14:55
Sosnowiec: PKM kupuje 78 nowych autobusów za prawie 130 mln zł
Nowy tabor będzie wyposażony m.in. w WiFi (zdj. ilustracyjne/wikipedia.org)

• 78 nowych autobusów, w tym 35 hybrydowych, kupuje Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej (PKM) w Sosnowcu.
• Ich wartość to prawie 130 mln zł, przedsiębiorstwo wykorzysta pomoc ze środków unijnych.
• 20 września 2016 spółka podpisała umowy z dostawcami.
• Pierwsze pojazdy mają być dostarczone na przełomie roku.
Zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego w PKM Sosnowiec wspierany jest środkami Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. Łącznie na projekty związane z transportem miejskim m.in. na zakupy niskoemisyjnych autobusów, budowę węzłów przesiadkowych oraz systemów zarządzania ruchem przewiduje on kilkaset milionów zł. W efekcie jednego z rozstrzygniętych już konkursów, do Sosnowca na dwa projekty trafi ok. 145 mln zł.

Dzięki pierwszemu z nich, obejmującemu zakup nowego taboru, wkrótce na drogi Śląska i Zagłębia wyjedzie 78 nowych autobusów, w tym 35 hybrydowych. Flota sosnowieckiego PKM-u wzbogaci się o: 24 autobusy 12-metrowe z silnikiem Diesla Euro 6, marki Solaris (koszt jednego to nieco ponad 900 tys. zł netto); 25 autobusów hybrydowych 12-metrowych marki Volvo (koszt jednego to blisko 1,5 mln zł netto); 19 autobusów 18-metrowych z silnikiem Diesla Euro 6, marki Mercedes-Benz (jeden za ponad 1,2 mln zł netto) oraz 10 autobusów hybrydowych 18-metrowych, marki Volvo (jeden za ponad 2,2 mln zł netto). Łączny koszt projektu to ponad 129 mln zł, z czego zatwierdzone dofinansowanie wynosi ponad 89,1 mln zł.

Czytaj też: Kto rozbuduje linię tramwajową dla Katowic? Cena to nie wszystko

"Są to autobusy hybrydowe oraz autobusy wyposażone w silnik Diesla Euro 6, czyli o najwyższej normie czystości spalin. A co najważniejsze dla pasażerów, autobusy są bardzo bogato wyposażone, zarówno w automatyczną klimatyzację, ogrzewanie, system monitoringu czy system zapowiadania przystanków i wyświetlania, przez który chcemy wspierać osoby niedowidzące i niedosłyszące. Te autobusy potrafią też 'przyklęknąć' [możliwość zmiany wysokości podłogi po stronie drzwi], tak że osoby, które mają trudności w poruszaniu się, same mogą wjechać wózkiem inwalidzkim do środka" - powiedział podczas wtorkowego spotkania prasowego prezes PKM w Sosnowcu Marek Pikuła.

Ponadto nowy tabor będzie wyposażony w WiFi, wbudowane w poręcze ładowarki USB, alkoblokady (każde uruchomienie autobusu będzie się wiązać z koniecznością sprawdzenia stanu trzeźwości kierowcy), a także doświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne wyjścia z autobusu, ledowe światła mijania i drogowe oraz monitory LCD z informacjami.

We wtorek przedstawiciele należącej do zagłębiowskich miast (Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź) spółki podpisali w tej sprawie umowę z dostawcami. Pierwsze autobusy (cztery 12-metrowe i trzy 18-metrowe) powinny być dostarczone na przełomie roku. Kolejnych dostaw - jak podano podczas spotkania - można się stopniowo spodziewać przez następnych 9 miesięcy.

W ocenie prezesa nowy tabor powinien zachęcić mieszkańców regionu do korzystania z komunikacji miejskiej. "Wygoda podróżowania nowymi autobusami, w zestawieniu ich np. ze starymi ikarusami, które jeszcze jeżdżą w naszej aglomeracji, w zasadzie jest nie do porównania" - zaznaczył prezes. Obecnie PKM w Sosnowcu dysponuje 260 autobusami, wszystkimi niskopodłogowymi.

Czytaj też: Solaris dostarczy 20 autobusów elektrycznych do Krakowa

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.