PARTNER PORTALU
  • BGK

Spadły ceny mieszkań używanych

  • PAP    5 października 2012 - 15:25
Spadły ceny mieszkań używanych

W Sopocie ceny ofertowe mieszkań używanych spadły we wrześniu o ponad 3 proc. w stosunku do sierpnia, czyli najwięcej w kraju – wynika z raportu firm rynku nieruchomości.
Dodano, że w tym czasie średnio w dużych miastach ceny były niższe o 1 proc. W raporcie Szybko.pl, Metrohouse i Expandera podano, że we wszystkich aglomeracjach we wrześniu ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym spadły. W szybkim tempie taniały mieszkania: w Szczecinie o 1,7 proc., w Łodzi – o 1,6 proc.

Zdaniem głównej analityczki serwisu nieruchomości Szybko.pl Marty Kosińskiej ceny mieszkań w Sopocie spadają, gdyż należą do najwyższych. „Zainteresowanie mieszkaniami w Sopocie zawsze wzrastało w sezonie letnim, wtedy też rosły ceny mieszkań” – powiedziała.

Dodała, że trudno spodziewać się zmiany tej tendencji, mimo iż zazwyczaj jesień jest dobrym okresem na rynku nieruchomości, w którym ożywia się popyt i zawieranych jest wiele transakcji.

Na skutek spadków cen metr kwadratowy używanego mieszkania był w Sopocie we wrześniu 2012 r. o 1 tys. zł tańszy niż we wrześniu 2011 r., kiedy kosztował 10 tys. zł. Mimo obniżek Sopot wciąż pozostaje najdroższym miastem – metr kwadratowy używanego mieszkania kosztował tam we wrześniu 2012 r., czyli średnio 9 tys. zł.

Metr kwadratowy w Warszawie wyceniano we wrześniu br. na 7,6 tys. zł, w Krakowie – 6,7 tys. zł, we Wrocławiu– 5,8 tys. zł, w Gdyni – 5,5 tys. zł, w Gdańsku – 5,3 tys. zł, w Poznaniu – 5,1 tys. zł.

Wśród wystawionych we wrześniu na sprzedaż mieszkań najwięcej było lokali dwupokojowych (ok. 47 m kw.), które stanowiły 40,5 proc. podaży. Duży odsetek stanowiły również mieszkania trzypokojowe – 34,5 proc. Mniej oferowano kawalerek – ok. 12 proc., a najmniej (ledwie 2,5 proc.) dużych mieszkań o powierzchni ponad 120 m kw. – pięciopokojowych i większych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • wiesniak, 2012-12-04 11:27:49

    trzeba być (...), żeby kupić mieszkanie za 200 000 pln w wawie. czekajcie jeszcze rok, dwa, trzy, mieszkania będą za darmo - będą oddawać właściciele, żeby tylko nie płacić czynszów. W Holandii przecież już są mieszkania za darmo - dla Holendrów. Na śląsku stoją mieszkania za 50 000 - chętnyc...h brak - będzie jeszcze taniej. Ci co wzięli kredyt na mieszkanie CECHUJE INTELIGENCJA NOWOGŁOWA ZE STAWU. BĘDZIECIE DYMAĆ CAŁE ŻYCIE NA BRZUCHATYCH BANKIERÓW. WINIEN JEST TEMU WASZ (...).  rozwiń