PARTNER PORTALU
  • BGK

Spalą osady w Sosnowcu. Zobacz film

  • tvs.pl    27 czerwca 2011 - 14:26
Spalą osady w Sosnowcu. Zobacz film

Spalarnie osadów to zakłady utylizacji, które nawet dziesięciokrotnie zmniejszają ilość odpadów ściekowych. Budowa jednego z nich już na początku przyszłego roku ma rozpocząć się w Sosnowcu.
W Japonii jest ich ponad 250. Do tej technologii przekonali się także Niemcy, Czesi, Austriacy i Duńczycy. W Polsce mogą się nimi pochwalić Prudnik, Olsztyn i Kraków. 

 

Budowę stacji termicznej utylizacji osadów w Krakowie zakończono w listopadzie ubiegłego roku. Podobna spalarnia już wkrótce ma też powstać w województwie śląskim. Miałyby do niej trafiać osady m.in. z Jaworzna, Katowic, czy Będzina. - Zakład osadów ściekowych, który odbierałby osady z tych miejscowości, czyli około 150 tysięcy ton powstanie w Sosnowcu (zabierz głos/oceń prezydenta) - oznajmia Henryk Postel z Zakładu Utylizacji Termicznej Osadów.

Plan miasta zakłada, że stacja miałaby sąsiadować z oczyszczalnią ścieków Radocha. I podobnie jak ta krakowska, zostanie wyposażona w wysokiej technologii urządzenia do oczyszczania i monitoringu spalin. - Współczesny komin to jest rura i nic więcej. Przy minusowych temperaturach widać, że wydobywa się z niego dym, ale to jest para wodna i tyle - wyjaśnia Zbigniew Malec, kierownik Stacji Termicznej Utylizacji Osadów

Czytaj też: Otwarto wartą 28 mln spalarnię

To jednak niejedyna ekologiczna zaleta spalarni osadów. Dzięki urządzeniom ilość osadów zmniejsza się dziesięciokrotnie. W wyniku spalenia powstaje gaz spalinowy i popiół. Ten pierwszy zostaje scementowany i składowany na wysypiskach. Popiół może być wykorzystywany gospodarczo np. do budowy dróg. - Nowoczesna spalarnia, taka jaką budują w krajach Unii Europejskiej, taka jak powstanie w Polsce, bo inna powstać nie może. Będzie bezpieczna dla środowiska - podkreśla Piotr Bernat, WFOŚiGW w Katowicach.

W to, że to pewny sposób na ochronę przyrody wierzą też mieszkańcy osiedla Radocha. - Leżą te zanieczyszczenia, utleniają się i to gorzej szkodzi - mówi Ryszard Sieroń. - Gdzie te osady pójdą później? Pójdą w ziemię. Uważam, że spalarnia jest potrzebna - dodaje Krystyna Gołda.

A nawet konieczna. Zgodnie z przepisami UE od 2013 roku osady nie będą mogły być wykorzystywane w rolnictwie. - Osadu ściekowego w takiej formie jak wychodzi z oczyszczalni, jaki się do tej pory produkowało nigdzie nie będzie można złożyć w całej UE - informuje Zbigniew Malec, kierownik Stacji Termicznej Utylizacji Osadów.

Za złamanie prawa będą nakładane olbrzymie kary finansowe. Żeby ich uniknąć już teraz niezbędne są inwestycje takie jak ta. A na to zostało niewiele czasu, bo niespełna dwa lata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • G4D Mariusz Grunt, 2011-06-28 08:24:40

    Od 1 stycznia 2013 r. zaczną obowiązywać kryteria dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne (załącznik 4a do rozporządzenia w sprawie kryteriów oraz procedur dopuszczenia odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu A zatem informac...ja o zakazie rolniczego wykorzystania osadów jest błędna - nie ma takiego obligu w prawie UE, aczkolwiek niektóre kraje wprowadzają go do prawa krajowego. Artykuł nie mówi nic o odpadach niebezpiecznych z procesu oczyszczania spalin. Byłem na kilku spalarnich osadów w Polsce.  rozwiń