PARTNER PORTALU
 • BGK

Spalanie śmieci odnawialnym źródłem energii

 • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    18 czerwca 2013 - 07:09
Spalanie śmieci odnawialnym źródłem energii

Kraków walczy o to, by spalanie śmieci zostało uznane za odnawialne źródło energii.
Od półtora roku Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii - informuje „Dziennik Polski".

Na razie nie ma w nim zapisu, że termiczna utylizacja odpadów to jedno z takich źródeł. Jest to tym dziwniejsze, że obecne przepisy, obowiązujące do 2014 r., uznają spalanie biomasy jako OZE.

Według Jakuba Batora, wiceprezesa Krakowskiego Holdingu Komunalnego, który odpowiada za budowę spalarni odpadów w Krakowie, uznanie termicznej utylizacji odpadów za odnawialne źródło pozwalałoby Polsce szybko spełnić warunek, aby OZE stanowiły 15 proc. wszystkich źródeł pozyskiwania energii. Obecnie ten wskaźnik wynosi 10,5 proc.

Piotr Czopek z Ministerstwa Gospodarki zapewnia, że w ustawie o OZE znajdzie się zapis, że energia uzyskiwana z biomasy to odnawialne źródło, ale tylko wtedy, gdy spalana będzie frakcja biodegradowalna.

Teoretycznie już teraz 42 proc. ciepła powstającego ze spalania zmieszanych odpadów może być uznane za OZE, ale w Polsce ciepło produkuje tylko spalarnia śmieci w Warszawie, a i tak nie otrzymała odpowiedniego certyfikatu. Przepisy w tym zakresie wygasają z końcem 2014 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (5)

 • LePetit, 2013-11-14 09:28:13

  Spalanie odpadów jest bardzo szkodliwe dla otoczenia ( pomimo filtrów ).Pamiętajmy o tym, że używane obecnie technologie są stare i nie efektywne, chodzi tylko o zarobienie przez zachodnie firmy i naszych polityków dużch pieniędzy na naiwnych Polakach. Jedyna technologia to piroliza-termiczna utyl...izacja odpadów. Polakach. W obecnej chwili  rozwiń
 • Michal Biszkowiecki, 2013-06-19 10:48:19

  Czym będzie nas żywił twórca zapisu o spalaniu biomasy , gdy jej braknie w obiegu ? Owadami czy glonami ? Zastrzegam ze dziękuje temu twórcy ! Nie ma życia na Ziemi bez produkcji żywności - czyli bez materii organicznej !!! Polecam studia podyplomowe... odświeża pamięć.
 • Horror - spalarnie, 2013-06-18 19:02:05

  Po pierwsze, spalanie to nie jedyna termiczna obróbka odpadów komunalnych, są też technologie wydajne i bezemisyjne. Po drugie, żadne spalanie to nie energia odnawialna, niezależnie od surowca. Po trzecie, próby umieszczenia spalania w nowej ustawie to taki sam bandytyzm jak współspalanie biomasy ...z węglem.  rozwiń