PARTNER PORTALU
 • BGK

Spalarnia, Konin: pierwsza z sześciu budowanych spalarni już gotowa

 • pt    14 grudnia 2015 - 10:12
Spalarnia, Konin: pierwsza z sześciu budowanych spalarni już gotowa
21 grudnia spalarnia w Koninie zostanie przekazana do eksploatacji - fot.mat.prasowe

Już za tydzień, 21 grudnia, Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie zostanie przekazany do eksploatacji.
Zakończony został proces inwestycyjny projektu pod nazwą „Uporządkowanie gospodarki odpadami na terenie subregionu konińskiego” na który składały się: budowa spalarni i rekultywacja 14 gminnych nieczynnych składowisk odpadów.

- Bardzo się cieszymy, że proces inwestycyjny przebiegł tak szybko i sprawnie. Mamy wielką satysfakcję, że nasz Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych jako pierwszy spośród sześciu budowanych w kraju obiektów pracuje już pełną parą, mówi mgr inż. Jan Skalski – prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie.

ZTUOK budowano w bardzo dobrym tempie. Wykonawca przejął plac budowy 3 listopada 2013 roku. Realizował obiekt według formuły „Zaprojektuj i wybuduj”.

Normy unijne spełnione

Prowadzony od 16 października br. przez firmę „Energopomiar” próbny rozruch i testy gwarancyjne nie wykazały jakichkolwiek uchybień.

Przed siedzibą zakładu postawiono elektroniczną tablicę, która podaje na bieżąco dane dotyczące emisji gazów cieplarnianych. Od samego początku są one znacznie, co najmniej o 40 proc., niższe od wymaganych przez unijne dyrektywy.

Prąd i ciepło ze spalarni

W Koninie termicznie unieszkodliwiać się będzie co najmniej 94 tysiące ton odpadów komunalnych zmieszanych rocznie, z których odzyskiwanych będzie w kogeneracji 47 tysięcy megawatogodzin energii elektrycznej i 120 tysięcy Gigadżuli energii cieplnej.

Już od rozpoczęcia prób krajowa sieć elektroenergetyczna odbiera wytwarzany z odpadów prąd, a sieć miejska zasilana jest ciepłem ze spalarni. Zakład dostarczy 12 procent ciepła dla miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • DIR spalarni na Targówku, 2015-12-15 17:42:43

  Do Inżynier: Panie inżynier rusz (...), podjedź do Konina i zobacz.
 • Inżynier, 2015-12-15 08:24:10

  A jakie konkretnie parametry dotyczące emisji podawane są na bieżąco na elektronicznej tablicy i jakie są ich wartości liczbowe - mierzone (faktycznie uzyskiwane), oraz wymagane przez unijne dyrektywy?
 • mędrzec, 2015-12-14 14:21:18

  Gratulacje, nam na Śląsku to się nigdy nie uda. Ale mamy piękne składowiska odpadów, piękne kompostownie, piękne tereny dla składowania, pardon, wykorzystania, osadów ściekowych. Co z ziemi (a wszystko przecież z matki-ziemi) - do ziemi. Amen.